Konec julija se je v Tolmin, kraj z nekaj več kot tri tisoč prebivalci, v nekaj dneh zgrnilo okoli 12 tisoč turistov, ljubiteljev heavy metal glasbe s celega sveta. Na festivalu Metaldays že tradicionalno prevladujejo tujci, kar okoli 85 odstotkov jih je, letos jih je bilo torej dobrih 10 tisoč.
Lokalni gostinci so se seveda na teden, ko pridelajo dovolj zaslužka, da z njim preživijo bolj sušne zimske dni, pa še za priboljšek jim ostane, dobro pripravili.
Tudi v bovški pivovarni Thirsty River, kjer so prve sode piva za prodajo zvarili le nekaj tednov pred začetkom festivala, so zavohali priložnost. Pred prizoriščem so postavili stojnico, kjer so točili pivo, a naredili dve napaki. Ob stojnici so namestili napis "Local beer*" in ker gre za oglaševanje alkoholnih pijač, ki je prepovedano, sta jim tržni inšpektorici, ki sta prišli preverjat stanje na terenu, dali kazen 840 evrov.
Pojasnjuje sicer, da so jim na inšpektoratu po pritožbi kazen spremenili v opomin. "Naj se sliši še tako nenavadno, a tako visoke kazni trenutno ne bi mogli plačati, saj smo podjetje komaj odprli," je potarnala Meinlova.
Na tržnem inšpektoratu odgovarjajo, da niso izrekli globe, da Meinlova podala odgovor na ugotovitev kršitve in ne pritožbe. Inšpektorji so zadevo nato zaključili z opominom.
Nadzor ali inkasantstvo?
"Pregled je bil opravljen pri dveh subjektih, pri čemer je bil enemu zavezancu izrečen opomin, saj je nepravilnost nemudoma odpravil, pri drugem pa postopek še ni zaključen," potrjujejo na tržnem inšpektoratu in pojasnjujejo, da so nadzor izvedli zaradi povečanega števila obiskovalcev na Tolminskem.
"Prav je, da poslovni subjekti uporabljajo tudi tuje izraze in se na ta način približajo turistu, vendar pa je treba za ohranjanje slovenskega jezika poskrbeti tudi tako, da so vsi napisi v prvi vrsti v slovenskem jeziku in nato poleg tega, po želji gostinca, trgovca in ostalih ponudnikov blaga in storitev, tudi v tujem jeziku."
Tržni inšpektorat
Na vprašanje, ali se jim zdi smiselno in res potrebno kaznovati gostince, ki bi radi svoje storitve prodali tujim turistom in zato uporabljajo angleščino, odgovarjajo, da še kako razumejo področje gostinstva in turizma, zato na področju uporabe slovenskega jezika v tej panogi pri opravljanju nadzorov in izrekanju ukrepov pristopajo racionalno.
"V zvezi z zakonodajo na tem področju smo na ministrstvo za gospodarstvo že podali pobudo za spremembo, predvsem na področju gostinstva in turizma," poudarjajo.
Ko gre za uporabo slovenskega jezika pri poslovanju s strankami, je tržni inšpektorat lani izvedel 794 nadzorov. Kršiteljem so v večini primerov izrekli opomine, denarno kazen je morala plačati le peščica podjetnikov.
*Lokalno pivo
Živimo v Butalah in zato nas ne sme nič presenetiti!
No goaspodje inšpektorji zakaj vas pa ne moti,da v 50% ljubljanskih lokalov ne govorijo Slovensko?? Pojdi malo po kafičih in …
Moral v zapor, a ministrstva to ne moti. Z enako plačo še vedno hodi v službo! A to pa nikogar …