Zakon določa, da morajo biti psi na javnih površinah ves čas na povodcu, vendar se veliko ljudi tega ne drži, zlasti ob lepem vremenu. Obenem pa spuščeni psi ne predstavljajo nevarnosti le ostalim psom, ampak tudi divjadi in okolju.
Nedavno se je na spletu širil čustven zapis veterinarke, ki je med svojim obiskom Velike planine naletela na spuščenega psa. Čeprav se je srečanje končalo brez večjih težav, je izkoristila to priložnost in z javnostjo delila, kako nevarni so pravzaprav spuščeni psi.
V svojem delu kot veterinarka je namreč večkrat naletela na pse, ki so bili napadeni s strani spuščenih psov, v velikih primerih jih najhujše odnesejo prav najmanjše pasme. Za zagotavljanje lastne varnosti kot tudi varnosti psa je zaradi tega nujno, da so psi ves čas na povodcih, tako da se izognemo nepotrebni škodi in napadom.
Predpisana globa od 200 do 400 evrov
Tretji odstavek 11. člena Zakona o zaščiti živali namreč veleva, da mora skrbnik psa na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu, so sporočili s Policije. Poleg tega na Policiji dodajajo, da je v času lepega vremena tovrstnih kršitev več, saj je takrat več skrbnikov psov s psi na sprehodih.
Za tovrstno kršitev je predvidena globa v razponu od 200 do 400 evrov. V primeru, da pes, ki ni na povodcu, ugrizne drugega človeka ali žival, je predpisana globa v enakem znesku. Navedli so še, da je izjema, če ima pes status nevarnega psa, kjer je predpisana globa za posameznika precej višja in se giblje med 400 in 800 evrov.
"V letu 2022 so policisti obravnavali 917 kršitev, ko skrbniki psov na javnem mestu niso imeli psov na povodcih. Za 410 kršitev so policisti izrekli globe, za 507 kršitev pa opozorila," so še odgovorili.
Spuščeni psi težava tudi v gorskem svetu
Težava spuščenih psov ni omejena le na mestna območja, ampak je tudi pereča problematika v gorskem svetu kot tudi v gozdovih. Matjaž Šerkezi iz Planinske zveze Slovenija je tako dejal, da morajo biti psi v hribih in gorah ves čas privezani. "Kljub temu, da poznamo svojega psa, se lahko vseeno nekaj zgodi. V hribih so tudi pašne živali in pes bo hitro stekel za kravo ali drugo žival," je dejal ter poudaril, da tukaj ni težava le en pes, saj bi zdaj že vsak posameznik v gore vzel tudi svojega psa.
Pri tem opozarja, da mora biti pes privezan tudi zavoljo drugih obiskovalcev, saj se jih morda nekateri bojijo. Ob tem je delil svojo izkušnjo, kjer ga je spuščen pes med gorskim kolesarjenjem nenadoma ugriznil v stegno, zaradi česar je poiskal tudi zdravniško pomoč. Njegov primer sicer ni osamljen, je izpostavil, saj ve za več primerov, kjer je pes v hribih ugriznil človeka.
Spuščeni psi ogrožajo divjad
V gozdovih spuščeni psi predstavljajo največjo nevarnost prav divjadi. "Prostoživeče živali so v obdobju, ko polagajo mladiče, še posebej občutljive in izpostavljene plenilcem. Mladiči v tem obdobju še ne morejo ubežati ali pa nagona za beg še nimajo razvitega. Samice skušajo mladiče ubraniti pred plenilci, vendar največkrat podležejo same," so sporočili iz Lovske zveze Slovenija.
Dodali so še, da so za velik delež izgub mladičev odgovorni ravno psi, ki se nenadzorovano gibljejo v naravi. Pri tem poudarjajo, da tukaj ne gre le za klateške pse in pse, ki jih skrbniki, predvsem v vaških okoljih, namensko spuščajo same v naravo, ampak tudi za pse, ki jih skrbniki nimajo pod zadostnim nadzorom.
V letu 2022 je bilo tako v lovskem informacijskem sistemu Lisjak evidentiranih 227 izgub divjadi, ki so jih povzročili psi. V letu 2021 je ta številka znašala 231 osebkov divjadi in v letu 2020 302 osebka divjadi. V večini primerov so psi pokončali srne. Pri tem so poudarili, da so evidentirane le tiste pokončane živali, ki so bile najdene.
"Zato je potrebno zagotoviti, da se psi v naravi gibajo pod nadzorom oziroma na povodcu. Le tako je mogoče zagotoviti varstvo divjadi pred nepotrebnim vznemirjanjem, poškodbami in plenjenjem," so še zaključili.
dezurni@styria-media.si
Se strinjam.Vse je odvisno od kulture lastnika psa,pa ne samo zaradi pobiranja iztrebkov,pac tudi zaradi cloveka,ki gre na sprehod in …
Ze cakam, da bo kak zabit slovenec spet streljal nezakonito na volka in razbil se kak trop ki bo potem …
Pobiranje pasjih drekov po hribih je pa še bolj mimo. V hribih niso problem pasji dreki, ampak človeški, ki jih …