"Stanovanjski stroški so bili v 2015 veliko breme za manj gospodinjstev, več gospodinjstev bi lahko poravnalo nepričakovane izdatke in si privoščilo počitnice," v poročilu ugotavlja Statistični urad. "Dobrine in plačljive aktivnosti dostopnejše in tudi samoocena splošnega zadovoljstva z življenjem je bila višja kot v 2014."
Plačevanje stanovanjskih stroškov v letu 2015 sploh ni bilo breme za 15 odstotkov gospodinjstev, kar je za tri odstotne točke več kot v letu 2014, veliko breme je bilo za 33 odstotkov gospodinjstev ali za štiri odstotne točke gospodinjstev manj kot v 2014.
Polovica nepričakovane izdatke težko poravna
"Nepričakovane izdatke v višini 600 EUR bi iz lastnih sredstev lahko poravnalo 54 odstotkov gospodinjstev, kar je za 3 odstotne točke več kot v letu 2014," ugotavljajo pri Surs.
Teden letnih počitnic zunaj doma so si finančno lahko privoščili vsi člani gospodinjstva v 68 odstotkih gospodinjstev, kar je za tri odstotne točke več kot v prejšnjem letu.
Vsaj nekaj novih oblačil, ki prej niso bila nošena, si je v letu 2015 privoščilo 94 odstotkov oseb, kar je za šest odstotnih točk več kot v letu 2014. Zaradi finančnih težav si novih oblačil ni privoščilo 5 odstotkov oseb.
Družimo se več kot leto poprej
Vsaj enkrat na mesec se je družilo s prijatelji ali sorodniki ob pijači ali na kosilu 86 odstotkov oseb ali za tri odstotne točke več kot v letu 2014. "Tega si zaradi finančnih težav ni moglo privoščiti šest odstotkov oseb," v poročilu ugotavlja Surs.
Z manjšim zneskom denarja za svoje potrebe, npr. za kavo, pijačo, kino ipd., je svobodno razpolagalo 93 odstotkov oseb ali za štiri odstotne točke več kot v prejšnjem letu.
Samoocena na splošno višja
Samoocena splošnega zadovoljstva z življenjem je nasplošno višja. "Petina oseb je bila v letu 2015 s svojim življenjem na splošno zelo zadovoljna; toliko jih je namreč na lestvici od 0 do 10 izbralo oceni 9 in 10 ali za tri odstotne točke več kot v letu 2014," ugotavljajo pri Surs. "Z najnižjimi ocenami, od nič do štiri, je stopnjo zadovoljstva s svojim življenjem ocenilo osem odstotkov oseb, kar je za eno odstotno točko manj kot pred letom dni."
Povprečna samoocena splošnega zadovoljstva z življenjem je tako bila 7,1 ali za 0,2 vrednosti ocene višja kot v letu 2014, ko je znašala 6,9.
dezurni@zurnal24.si
nekaj čez 30 miljard je uradni podatek o našem minusu - dolgu, vprašanje koliko je dejanski, no pa dokler "posojajo …
Ta v Goriški regiji se mora vprašati kaj je narobe z njim.
Neumne in nekoristne statistike. Kako se počuti revež v recimo Goriški regiji, ko prikazujejo, da živi v regiji, kjer naj …