V šolah spremembe že jeseni?

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Ministrstvo z novelo zakona o osnovni šoli predlaga več novosti za osnovnošolce. Med drugim obvezni prvi tuji jezik v prvem razredu in obvezno nacionalno preverjanje znanja v tretjem.
Oglej si celoten članek

Državni zbor bo v četrtek obravnaval vladni predlog novele zakona o osnovni šoli. Predlog novele zakona o osnovni šoli uvaja obvezni prvi tuji jezik v prvi razred osnovne šole, in sicer angleščino ali nemščino. Po navedbah ministrstva bo to prispevalo k večjezičnosti in enakim možnostim učencev za učenje tujih jezikov, so povedali na torkovem brifingu za novinarje.

Predlog novele zakona predvideva NPZ tudi za tretješolce. Poleg tega določa, da je uspeh na NPZ v 9. razredu lahko eno od meril pri vpisu na srednje šole v primeru omejitev vpisa na srednješolskih programih. NPZ je po zdajšnji ureditvi obvezen v 6. in 9. razredu ter ni eno od meril pri vpisu na srednje šole.

Foto: Saša Despot šola

Uvedli bi razširjeni program

Na ministrstvu z novelo prenavljajo tudi koncept razširjenega programa v osnovnih šolah. Sedanje vsebine, kot so podaljšano bivanje, jutranje varstvo, dodatni in dopolnilni pouk, bi skladno s predlogom novele preoblikovali v štiri nova vsebinska področja. Med temi so gibanje in zdravje za dobro telesno in duševno počutje, kulturna in državljanska vzgoja, učenje učenja ter razvoj digitalne in finančne pismenosti.

Po besedah vodje sektorja za osnovno šolstvo na ministrstvu Sandija Vrabca je prenovljeni razširjeni program vsebinsko bolj osmišljen, saj šolam daje na tem področju več avtonomije. Šole bodo namreč lahko izvajanje programa določile skladno z letnim načrtom, pri čemer bodo lahko upoštevale specifike učencev in okolja.

Foto: Saša Despot šola

Velika sprememba za tiste, ki se izobražujejo na domu

Predlog novele predvideva tudi novosti za izobraževanje učencev na domu. "Predvsem je pomembna novost, da bodo otroci, ki se izobražujejo na domu, morali opravljati predmetne izpite iz enakega števila predmetov kot njihovi vrstniki, ki se izobražujejo v javnih oziroma zasebnih šolah," je izpostavil Vrabec. Če učenec, ki se izobražuje na domu, ne bo uspešen pri ocenjevanju znanja pri posameznih predmetih ob koncu šolskega leta, se bo moral v naslednjem izobraževati v javni ali zasebni osnovni šoli, še določa predlog novele.

Poleg tega predlog uvaja tudi postopno vključevanje učencev priseljencev v obvezni program. Predlaga vključitev v začetni pouk slovenščine v okviru dopolnilnega izobraževanja, ki se lahko izvaja med obveznim programom. Kot so pojasnili na ministrstvu, učenci priseljenci v prvih mesecih po vključitvi v slovensko osnovno šolo namreč zelo težko sledijo pouku.

Foto: IFP Pouk.

Predlog omogoča tudi organizacijo počitniškega varstva za otroke s posebnimi potrebami v osnovnih šolah s prilagojenim programom in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami. S tem bi po mnenju ministrstva rešili problematiko težavnejšega vključevanja otrok s posebnimi potrebami v ostale organizirane oblike varstva.

Na ministrstvu po besedah Vrabca pričakujejo, da bodo poslanci novelo zakona podprli zaradi številnih argumentacij ministrstva, pa tudi zato, ker so spremembe "nujne, glede na prilagoditve, ki jih mora šolski sistem stalno vpeljevati".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 05:08 1. Februar 2024.

    otroke uničiti že v rani mladosti,kje je zdaj tisto o devetletki da se bojo otroci v prvi triadi samo igrali

  • 15:49 31. Januar 2024.

    Npz-je bi bilo potrebno ukiniti, za vpis, kjer je preveč vpisanih pa uvesti sprejemne izpite. Učne načrte bi bilo potrebno …

  • 10:48 31. Januar 2024.

    Za šestletnike bi mogoče bilo bolje, da dobijo dostop do logopedov, da pravilno izgovarjajo osnovne glasove slovenskega jezika in šele …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.