"Treba bo razmisliti o morebitnih novih oziroma primernejših spodbudah varčevanja za reševanje stanovanjskega vprašanja," ugotavlja vlada.
Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor (MzIP) pojasnjujejo, da je trenutno v javni obravnavi nacionalni stanovanjski program (NSP), v okviru katerega se bo stanovanjska problematika reševala: "Ta določa glavne akterje, potrebna sredstva in roke. V osnutku NSP je težišče predlaganih rešitev na uvedbi učinkovitega hipotekarnega bančništva in hranilništva, s katerim se spodbuja stanovanjsko varčevanje in kreditiranje."
Privarčevali pol milijarde
Od leta 1999 do 2008 so varčevalci v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi privarčevali 558 milijonov evrov, pojasnjujejo v stanovanjskem skladu (SSRS). Sklenjenih je bilo 82.620 pogodb, več kot četrtina od tega v prvem letu, leta 2008 je bilo novih varčevalcev le še 426. Zadnje pogodbe se iztečejo čez šest let.
Povprečen varčevalec je v shemi privarčeval 25 tisoč evrov, dodajajo v SSRS. Rekorderju pa je v nacionalni shemi uspelo privarčevati 3,5 milijona evrov.
Država je za premije doslej namenila 49 milijonov evrov – varčevalci namreč vsako leto prejmejo eno štiriindvajsetino letnih vplačil spodbude za namensko porabo privarčevanih sredstev. Koliko varčevalcev je po preteku varčevalne sheme kupilo nepremičnino v SSRS, ne vedo, ker podatkov o tem ne vodijo. Pravijo pa, da je do konca lanskega leta od pogodbe odstopila petina varčevalcev.
Odprtih terjatev ni
Sklad odprtih terjatev do varčevalcev nima. "V primerih nerednih plačil pogodbenih varčevalnih zneskov, zaradi česar se pogodba prekine, varčevalcu premije ne pripadajo. Vrnejo se mu zgolj njegova privarčevana sredstva s pripadajočimi obrestmi," poudarjajo na SSRS.
NOVINARJ !!!!<br />Če ste zares pravi raziskovalni novinarji, potem raje preverite, zakaj ob celi vojski pravnikov, ki so zaposleni v …
Pozabili ste napisati, da so premije izplačane IZKLJUČNO v kolikor so sredstva porabljena namensko (nakup, obnova, ureditev, prenova nepremičnine)... aja, …
Točno tako.