Ob jutrišnjem mednarodnem dnevu žensk, ki ga praznujemo že skoraj sto let, je Statistični urad Republike Slovenije izdal nekaj statistik o Slovenkah:
- Čeprav se v Sloveniji na leto rodi manj deklic kot dečkov, podatki kažejo, da je sredi leta 2011 v Sloveniji živelo več žensk kot moških. Vzrok je daljša življenjska doba žensk, ki živijo v povprečju skoraj devet let dlje kot moški.
- Ženske so v primerjavi z moškimi na trgu dela pogosto v slabšem položaju, tudi stopnja registrirane brezposelnosti je za ženske običajno višja kot za moške, a se ta razlika v zadnjih letih zmanjšuje.
- Pod pragom tveganja revščine živi več žensk kot moških.
- Ženske imajo v povprečju višjo izobrazbo kot moški, a kljub temu še vedno niso v zadostni meri zastopane na najvišjih položajih, ugotavlja Surs, napredek pa je z leti zelo počasen. Med vsemi osebami, ki so konec leta 2010 opravljale poklic iz poklicne skupine direktorice/direktorji, menedžerke/menedžerji družb, je bila komaj vsaka tretja ženska.
- Ženske prejemajo za svoje delo v povprečju nižje plače kot moški. Bruto plača moških je v povprečju za 55 evrov višja od ženskih.
- Delež žensk v politiki je majhen. Od zadnjih (predčasnih) volitev v Državni zbor RS imamo v državnem zboru skoraj tretjino poslank, v ministrski ekipi pa je tokrat le ena ministrica.
Slovenka med Evropejkami
V primerjavi z Evropejkami je v Sloveniji več žensk med delovno aktivnim prebivalstvom, več jih je zaposlenih, zaposlitev s krajšim delovnim časom pa pri nas zaradi urejenega sistema javnega otroškega varstva ni prevladujoča oblika zaposlitve žensk, so sporočili z Urada za enake možnosti. Kot še dodajajo, je delež brezposelnih žensk pri nas nižji od povprečja v Evropski uniji.
Se vedno ne stekate, da ni logicno niti pravicno, da se bi nekoga placevalo samo glede na izobrazbo. Kaj imam …