V Parizu 195 držav sprejelo nov globalni podnebni dogovor

Foto: EPA
Foto: EPA
V Parizu so pogajalci sprejeli zgodovinski podnebni dogovor. Dogovor svet zavezuje k omejitvi dviga povprečne globalne temperature pod dve stopinji Celzija do konca stoletja glede na predindustrijsko dobo in države spodbuja k ukrepom za omejitev na 1,5 stopinje.
Oglej si celoten članek

"Vidim sobo, vidim pozitiven odziv, ne slišim ugovorov. Pariški podnebni dogovor je sprejet," je poudaril francoski zunanji minister Laurent Fabius.

"Udariti morate s kladivcem," je Fabiusu med smehom in aplavzom dejala izvršna sekretarka Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) Christiana Figueres.

"Majhno kladivo je, ampak mislim, da lahko opravi odlično delo," ji je po poročanju Guardiana odgovoril Fabius in z udarcem zapečatil dolgoletna prizadevanja.

Foto: EPA Toplogredni plini, podnebna konferenca, Pariz

Dvig globalne povprečne temperature bo treba omejiti na 1,5 stopinje Celzija

Predlagani globalni podnebni sporazum svet vodi v smeri omejitve dviga globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija.

Neto ničelne izpuste toplogrednih plinov naj bi dosegli v drugi polovici stoletja. Nevladne organizacije predlog - čeprav je daleč o idealnega - večinoma pozdravljajo.

Da bi ta cilj dosegli, naj bi globalni izpusti toplogrednih plinov dosegli vrh, "kakor hitro je mogoče". Neto ničelne izpuste - razmerje med antropogenimi izpusti in obsegom, ki ga vsrkajo ponori - naj bi dosegli v drugi polovici stoletja.

Na vsakih pet let se bo odvil pregled napredka držav pri doseganju podnebnih ciljev, prvi tak pregled naj bi se predvidoma zgodil leta 2023.

V sporazumu je člen, ki naslavlja izgube in škodo iz naslova podnebnih sprememb. Vendar pa so ta določila pospremljena z izrecnim določilom, da ta člen ne more biti osnova za kakršno koli odgovornost ali kompenzacijo.

V predlogu je omenjenih 100 milijard dolarjev letno kot najnižja raven finančne pomoči državam v razvoju za podnebno ukrepanje. Vendar pa je ta člen iz sporazuma premaknjen med nezavezujoče sklepe.

Foto: EPA Toplogredni plini, podnebna konferenca, Pariz

Nevladne organizacije zadovoljne

V nevladnih organizacijah so izrazili precejšnje zadovoljstvo z besedilom, čeprav je to daleč od idealnega. Cilji so ambiciozni, premalo pa je predvidene pomoči najrevnejšim in najbolj ranljivim.

"Kolo podnebnega ukrepanja se obrača počasi, a v Parizu se je obrnilo. Tak dogovor postavlja fosilno industrijo na napačno stran zgodovine," je o predlogu dejal prvi mož Greenpeacea Kumi Naidoo.

V Parizu so soglasje na podnebni konferenci skoraj dva tedna iskali pogajalci pogodbenic Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) - 195 držav in EU. Novi globalni podnebni dogovor bo v veljavo stopil leta 2020, ko se izteče veljavnost Kjotskega protokola.

dezurni@zurnal24.si 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.