"Vidim sobo, vidim pozitiven odziv, ne slišim ugovorov. Pariški podnebni dogovor je sprejet," je poudaril francoski zunanji minister Laurent Fabius.
"Udariti morate s kladivcem," je Fabiusu med smehom in aplavzom dejala izvršna sekretarka Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) Christiana Figueres.
"Majhno kladivo je, ampak mislim, da lahko opravi odlično delo," ji je po poročanju Guardiana odgovoril Fabius in z udarcem zapečatil dolgoletna prizadevanja.
Dvig globalne povprečne temperature bo treba omejiti na 1,5 stopinje Celzija
Predlagani globalni podnebni sporazum svet vodi v smeri omejitve dviga globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija.
Neto ničelne izpuste toplogrednih plinov naj bi dosegli v drugi polovici stoletja. Nevladne organizacije predlog - čeprav je daleč o idealnega - večinoma pozdravljajo.
Da bi ta cilj dosegli, naj bi globalni izpusti toplogrednih plinov dosegli vrh, "kakor hitro je mogoče". Neto ničelne izpuste - razmerje med antropogenimi izpusti in obsegom, ki ga vsrkajo ponori - naj bi dosegli v drugi polovici stoletja.
Na vsakih pet let se bo odvil pregled napredka držav pri doseganju podnebnih ciljev, prvi tak pregled naj bi se predvidoma zgodil leta 2023.
V sporazumu je člen, ki naslavlja izgube in škodo iz naslova podnebnih sprememb. Vendar pa so ta določila pospremljena z izrecnim določilom, da ta člen ne more biti osnova za kakršno koli odgovornost ali kompenzacijo.
V predlogu je omenjenih 100 milijard dolarjev letno kot najnižja raven finančne pomoči državam v razvoju za podnebno ukrepanje. Vendar pa je ta člen iz sporazuma premaknjen med nezavezujoče sklepe.
Nevladne organizacije zadovoljne
V nevladnih organizacijah so izrazili precejšnje zadovoljstvo z besedilom, čeprav je to daleč od idealnega. Cilji so ambiciozni, premalo pa je predvidene pomoči najrevnejšim in najbolj ranljivim.
"Kolo podnebnega ukrepanja se obrača počasi, a v Parizu se je obrnilo. Tak dogovor postavlja fosilno industrijo na napačno stran zgodovine," je o predlogu dejal prvi mož Greenpeacea Kumi Naidoo.
V Parizu so soglasje na podnebni konferenci skoraj dva tedna iskali pogajalci pogodbenic Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) - 195 držav in EU. Novi globalni podnebni dogovor bo v veljavo stopil leta 2020, ko se izteče veljavnost Kjotskega protokola.
dezurni@zurnal24.si