Dobrih sedem let po uveljavitvi evra je v obtoku še vedno okoli 9,7 milijarde tolarjev (40,7 milijona evrov). Od tega je za 31,7 milijona evrov bankovcev in devet milijonov evrov kovancev, kažejo podatki Banke Slovenije.
Od konca junija 2006, ko je bila vrednost tolarske gotovine v obtoku najvišja, se je vrednostno vrnilo 96,5 odstotka vseh bankovcev in 41,78 odstotka kovancev. Delež gotovine, ki še ni bil vrnjen v banko, je tako 4,4 odstotka.
Večina po uvedbi evra
"Podatki za Slovenijo so primerljivi z drugimi državami. Vrednostni delež gotovine v obtoku, ki se nikoli ne vrne v centralno banko, je okoli pet odstotkov," pojasnjujejo na Banki Slovenije. Skoraj vse do zdaj vrnjene tolarske kovance in bankovce so prejeli leta 2007, ko je tolarje zamenjal evro. Od takrat pa je število vrnjenih bankovcev in kovancev vsako leto manjše. V Banki Slovenije opažajo, da se količina vrnjenih tolarjev poveča spomladi in jeseni, kar pripisujejo generalnemu čiščenju stanovanj, ter po počitnicah, ko se opravljajo vzdrževalna dela na objektih.
Do zdaj je bilo vrnjenih največ bankovcev za 5.000 (97,2 odstotka), tisoč (85,6 odstotka) in sto tolarjev (59 odstotkov), najmanj pa bankovcev za deset tolarjev (6,9). Je pa gospodarska kriza, tako na Banki Slovenije, pripomogla k temu, da ljudje zdaj prihajajo menjat tudi tolarske bankovce z nižjo nominalno vrednostjo.
po mojem gre za 1. APRIL :) :) :)
Dva denarna tokova ali kam izginja naš denar<br />Čudi me, da se pri vsem tem mlatenju prazne slame o gospodarstvu …