Državni volilni komisiji v sedanji sestavi namreč decembra izteče štiriletni mandat. Zakon o volitvah v državni zbor določa, da DVK imenuje državni zbor, sestavljajo pa jo predsednik ter pet članov in njihovih namestnikov.
Za predsednika in njegovega namestnika se imenujeta sodnika vrhovnega sodišča, dva člana in dva namestnika pa se imenujeta izmed pravnih strokovnjakov. Trije člani komisije in njihovi namestniki pa se imenujejo na predlog poslanskih skupin, pri čemer se upošteva sorazmerna zastopanost političnih strank.
Kandidate so tako predlagali Sodni svet, vse štiri univerze (ljubljanska, mariborska, primorska in novogoriška) ter vseh sedem poslanskih skupin. Za predsednika DVK so člani mandatno-volilne komisije predlagali Antona Gašperja Frantarja, za njegovega namestnika pa Janeza Srebota. Oba funkciji opravljata že v sedanjem mandatu DVK, bila pa sta tudi edina kandidata.
Med pravnimi strokovnjaki, ki so jih predlagale univerze, so poslanci za kandidata za člana komisije izbrali Franca Grada in Jurija Toplaka, za namestnika pa Sašo Zagorca in Astrid Prašnikar.
Številčnost versus volilni rezultat
Zapletlo pa se je pri izbiranju kandidatov na predlog poslanskih skupin, saj so člani
komisije različno interpretirali sorazmerno zastopanost političnih strank. V koalicijskih
poslanskih skupinah so namreč menili, da mora biti v DVK zastopanih čim več političnih strank, v
SDS pa so vztrajali, da se mesta razdelijo po matematični formuli glede na volilni rezultat.
Po glasovanju so poslanke in poslanci za člane DVK predlagali Miroslava Pretnarja (na predlog SD), Dušana Strnada (na predlog SDS) ter Marjana Jarkoviča (na predlog Zaresa). Kandidati za namestnike članov pa so Peter Britovšek (na predlog DeSUS), Lara Mikuž (na predlog SNS) ter Dušan Vučko (na predlog LDS).