"V Londonu nismo več varni"

Foto: Reuters
Foto: Reuters
"Na naši ulici je polno trgovin in skrbi me, da bo v prihodnjih urah ena izmed tarč naša soseska," pravi dopisnica RTV Slovenija v Londonu Nina Kojima. Nasilneži v povprečju mlajši od 25 let.
Oglej si celoten članek

"Po dogodkih, ki so sledili preteklo noč, postaja človeku vse bolj tesno, s tem v zvezi pa se postavljajo predvsem vprašanja, kje je policija, kje so gasilci, kaj se dogaja z družbeno moralo nasploh," pravi Nina Kojima, dopisnica RTV Slovenija v Londonu. "Zaradi nemirov sem spala zgolj nekaj ur, od zgodnjih jutranjih ur sem začela zbirati različne podatke in moram priznati, da tudi drugi novinarski kolegi menijo, da v Londonu nismo več varni."

Vsa kritika gre, kot poudarja, na račun sedanje vlade, ki je bila prisiljena sprejeti stroge varčevalne ukrepe in v zvezi s tem ukiniti delovna mesta in zamrzniti plače v javnem sektorju. Ukinili so tudi številne socialne programe za ogrožene družine, brezposelne in mladostnike s težavnim življenjem. "Gre za upor zoper vlado, zoper njene reforme, po drugi strani pa ti dogodki v multikulturnem Londonu povzročajo rasizem in razkol med posameznimi etničnimi skupinami, ki naj bi bolj številčno povzročale nemir," ocenjuje Kojimova.

Kriminalci, ki so včeraj ropali trgovine, požigali avtomobile, poslopja in stanovanja ter uničevali soseske, med katerimi so Notting Hill, Camden, Clapham and Junction-soseske v središču mesta, ter ostale na obrobju, kot so Hackney, Illing, Croydon, so po besedah dopisnice v povprečju stari manj kot 25 let. "V velikih primerih gre za najstnike in spet se postavlja vprašanje, kje, kdo in kaj so njihovi starši," pravi.

Premier David Cameron, ki je zaradi nemirov prekinil svoj dopust v Toskani, je že zjutraj sklical vladno krizno službo Cobra. Nazadnje se je številčno sestala ob terorističnih grožnjah pred več kot pol leta. Ministrica za notranje zadeve Teresa May je zjutraj potrdila, da je aretiranih več kot 450 kriminalcev, javnost pa se sprašuje, kaj bo z njimi. Kaj se bo zgodilo v naslednjih dneh.

Britanski zapori, tako javni kot zasebni, so po besedah Kojimove natrpani, menda je v tem trenutku prostora le še za nekaj deset nasilnežev. Še bolj zaskrbljujoč pa je podatek, da se je v pretekli noči kriminal razširil tudi na ostala angleška mesta, kot so Liverpool, Manchester, Birmingham in Bristol. "Sama živim v soseski Marylebone, nedaleč stran od največje nakupovalne ulice Oxford Street. Tudi na naši ulici je polno trgovin in skrbi me, da ne bo v prihodnjih urah ena izmed tarč naša soseska," razmere v britanski prestolnici v zadnjih dneh opisuje Kojimova.

"Sprva sem se tolažila z dejstvom, da je v njej zelo majhno število socialnih stanovanj, zato je tudi odstotek mladostnikov, ki so na družbenem dnu, nizek, žal pa je moje misli odplaknilo dejstvo, da so včeraj pustošili tudi po znameniti ulici Kings Road v soseski Chelsea, kjer prebivajo najbogatejši in slavni." Javnost poziva vlado, naj policisti na ulicah začnejo uporabljati mehanizme, kot so vodni topovi, in naj premier prosi kraljico, naj na ulice vpokliče vojsko.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 13:48 9. Avgust 2011.

    Stvar je v tem, da tej, ki plenijo, požigajo niso protestniki ampak navadni huligani. Če po moje koga od teh …

  • 13:44 9. Avgust 2011.

    Vprašanje kaj pomeni družbena morala?Družbeno moralni bi morali biti vsi,tudi tisti,ki so krivi za to,da danes pustošijo tolpe po mestih …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.