V Ljubljani v silvestrski noči oživljali tri poškodovance

Foto: Anže Petkovšek Urgenca v UKC Ljubljana Foto: Anže Petkovšek Urgenca: prenova urgentnega bloka v UKC Ljubljana Foto: Anže Petkovšek Bolnik na urgenci Foto: Anže Petkovšek Urgenca v Ljubljani
Na urgenci Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so imeli v silvestrski noči precej dela. V 24 urah so oskrbeli 181 bolnikov, od tega so morali tri oživljati, je v izjavi za medije povedal specialist travmatolog Aleš Fischinger, ki je ponoči skrbel za poškodovance. Hujših poškodb s pirotehniko pa ni bilo.
Oglej si celoten članek

Dva poškodovana, ki so ju morali oživljati, so na urgenco pripeljali s hudimi poškodbami glave. Prvi je padel po stopnicah, drugi pa z višine osmih metrov in ima poleg poškodb glave tudi raztrgana jetra, je pojasnil Fischinger.

Poleg tega so več kot deset poškodovanih sprejeli za nadaljnje večje operacije, izvedli pa še 41 malih operativnih posegov ter 21 ljudem namestili mavec na zlomljene ude. "Trem smo še naravnali zlome," je dejal Fischinger.

Na travmatološki oddelek so sprejeli 23 bolnikov, več drugih bolnikov pa so sprejeli še na druge kirurške oddelke.

Foto: Anže Petkovšek Urgenca: prenova urgentnega bloka v UKC Ljubljana

Več ljudi je ob prehodu v leto 2025 potrebovalo zdravniško pomoč zaradi opitosti z alkoholom, nekaj tudi zaradi poškodb s pirotehniko. Zadovoljen, da hujših poškodb s pirotehničnimi sredstvi v najdaljši noči v letu ni bilo, se je Fischinger spomnil na dogodek na območju Most v Ljubljani pred nekaj dnevi, ko se je huje poškodoval otrok.

"Pirotehnične poškodbe, zlasti otrok in mladostnikov, so zelo hude, to je tudi čustven stres, velik za zdravniško ekipo, da ne govorim za starše," je dejal. Gre za trajno poškodbo, ki poškodovanega zaznamuje za celo življenje, in to povsem brez potrebe. "Ko moraš staršu razložiti, da njegov otrok nima več roke, te to spremlja celo profesionalno kariero, bolnika pa celo življenje," je še dejal.

Silvestrska noč je bila na ljubljanski urgenci pravzaprav podobna kot vse druge. "Približno 200 poškodovancev obdelamo vsako noč na kirurški urgenci v kliničnem centru v Ljubljani," je dejal Fischinger. Na delovnih mestih je bilo več kot 20 zdravnikov, ob njih pa še medicinske sestre in drugo osebje. Tudi na prvi novoletni dan v kirurškem urgentnem bloku pričakujejo 150 do 200 bolnikov, pripravljeni pa so tudi na ostalih oddelkih.

Foto: Anže Petkovšek Bolnik na urgenci

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 02:06 2. Januar 2025.

    Zgolj 3? To pa je za male....

  • 12:37 1. Januar 2025.

    Ja, zanimivo bi bilo razmisliti o zdravstvenih zavarovanjih, podobnim avtomobilskim. Bonus, malus, kasko....pa bi vsak sam precej bolj pazil nase. …

  • 12:25 1. Januar 2025.

    Zakaj pijanim osebam , ki imajo zdravstveno zavarovanje , le tega ne odrečete , ker so za poškodbe sami krivi …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.