Vzdušje med zaposlenimi, ki je zaostreno že od začetka varčevalnih ukrepov, se je v zadnjem času močno poslabšalo. Delavci se bojijo, da bodo, če ne bodo izpolnili nenavadnih zahtev vodstva, pristali na seznamu za odpuščanje.
"Zadnje čase se bojimo celo oditi na malico, saj nikoli ne vemo, kdaj bo zazvonil telefon in bo na drugi strani šef," je eden od zaposlenih zaupal Slovenskim novicam. Po njegovih podatkih so vodje in sekretarji že začeli pripravljati sezname zaposlenih, ki jih bodo po sprejetju novih varčevalnih ukrepov odpustili. Seznami so tajni, na njih pa naj bi se znašlo med deset in 15 odstotkov delavcev.
Preverjajo delovno moralo
Sezname vodstvo pripravlja na podlagi preverjanja "delovne morale". To pomeni, da pogosto od delavcev zahtevajo povsem nesmiselne stvari, če tega ne opravijo, pa se lahko znajdejo na "črnem" seznamu.
In kaj v praksi to pomeni? Delavce pokličejo, pogosto celo med malico, in od njih zahtevajo, da se nemudoma zglasijo v pisarni. Ker so nekatera ministrstva razpršena po več lokacijah, lahko to pomeni, da mora delavec tudi na drugi konec mesta. Nadrejeni pa nato od njega zahteva izpolnitev majhnih zadolžitev, na primer minimalne popravke v dokumentih, kar bi hitreje in učinkoviteje opravili prek elektronske pošte ali telefona.
"Kdor bi si upal pokazati nejevoljo, se lahko hitro znajde na kakšnem seznamu," je ob tem opozoril neimenovani sogovornik.
Sindikati seznanjeni s pritiski
Omenjeno zgodbo smo preverili pri Konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Njen predsednik Branimir Štrukelj je za zurnal24.si potrdil, da delavcem grozijo z odpuščanji in jih s tem "skušajo disciplinirati".
Prejeli so več klicev, vendar pa se nihče noče izpostavljati in zaupati svojega imena. "Gre za delovna mesta in človek je danes praktično pripravljen storiti vse, da ga ne bi ogrozil. Tega se delodajalci zavedajo, tudi zlasti politični predstavniki na ministrstvih in gredo čez rob. Vendar je seveda stvar skrajno težko dokazljiva," pravi.
Odpuščati bi morali začeti pri "umetno" ustvarjenih delovnih mestih, ki so tudi stroškovno najmočnejša, čeprav nimajo zaposleni na teh nobene …
Odpuščati bi morali začeti pri "umetno" ustvarjenih delovnih mestih, ki so tudi stroškovno najmočnejša, čeprav nimajo zaposleni na teh nobene …
Bolje odpustiti 5% in z njimi dosćt 15% prihranek pri masi za plaće,to je 100 preizkušeno...in 100 izkoristek varćevalne reforme,,,