Maribor. Na Mestni občini Maribor (MOM) ni nikogar, ki bi izvršbe stanovanjskega inšpektorja, potem ko jih ta preda v lokalno pristojnost, preveril tudi na terenu. “Ne poskrbijo za prisilno izvršitev oziroma odpravo pomanjkljivosti, ki so bile naložene upravnikom, oziroma od njih ne terjajo denarne kazni, saj se zadovoljijo z njihovimi pisnimi trditvami, da je vse, kot mora biti,” opozarja Dragutin Fekete, stanovalec bloka na Regentovi ulici 6 v Mariboru.
Tam je stanovanjski inšpektor že pred šestimi leti izdal ureditveno odločbo za popravilo dotrajane in poškodovane balkonske kritine, pa ta še zmeraj ni sanirana v celoti. Namesto tega zadnji dve leti na fasadi bloka visijo opozorilne table o nevarnosti odpada ometa. “Otroci se na dvorišču ne morejo igrati, tudi avtomobile parkiramo drugje,” izpostavi Fekete.
Na teren ne gredo
“Upravni organ o dovolitvi izvršbe uradno poizve. Pri preverjanju podatka o izvršitvi naloženega sodeluje tudi s strokovnim delavcem gradbene stroke. Tudi v tem primeru je strokovna delavka po telefonu in pisno preverila potek izvršitve naloženega pri upravniku stavbe. Ta ji je odgovoril, da so dela izvršena, zato je bil izdan sklep o ustavitvi izvršbe,” pojasnjujejo na MOM. “Popravila je izvedlo le ministrstvo za obrambo, ki je lastnik nekaj stanovanj, drugi balkoni so ostali nesanirani,” pravi Fekete.
Sodišče enkrat že odločilo
Namesto denarne kazni, ki bi upravljalca bloka, v tem primeru Stanovanjsko zadrugo Smreka, prisilila k ureditvi balkonov, se na MOM sklicujejo na to, da stanovanjski zakon nima posebne določbe o tem, kdo je pristojen za opravljanje upravne izvršbe. To pa navajajo, čeprav so en spor v zvezi s tem na upravnem sodišču pred petimi leti že izgubili. “S predlogi inšpektorata za prisilno izvršitev odločb bi občina soglašala, če bi imela za izvrševanje sporne pristojnosti ustrezne kadre, vendar le takrat, ko bi ji država za to zagotavljala ustrezna sredstva,” so takrat zapisali. A je ustavno sodišče kljub temu ugotovilo, da je občina dolžna predloge stanovanjskega inšpektorja za prisilno izvršitev izvajati do konca, torej terjati tudi denar. “Prisilna izvršitev odločb je po 127. členu stanovanjskega zakona v pristojnosti lokalne skupnosti,” meni ustavno sodišče.