Predsednica senata na celjskem okrožnem sodišču Gordana Malović je pred skoraj natanko letom dni, 27. oktobra lani, 68-letnemu Branku Krklecu zaradi umora pomočnikov sodnih izvršiteljev Nataše Zadravec Klement in njenega nečaka Aleksandra Klementa izrekla enotno kazen 30 let zapora, toliko, kot je predlagala tožilka Maja Lajh. Upokojeni slikopleskar je z zagovornikom, odvetnikom Markom Meznaričem, na višjem sodišču zahteval razveljavitev sodbe in vnovično sojenje, vendar so ga letos poleti zavrnili. Tako mu je preostala samo še pritožba na vrhovno sodišče.
V kleti detonatorji in eksploziv
Toda včeraj se je vendarle znašel na okrožnem sodišču v Celju – sicer prek videokonference, saj ga pravosodni policisti zaradi kadrovske stiske niso uspeli pripeljati z Doba – tokrat zaradi nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva. Med hišno preiskavo po dvojnem umoru so v njegovi kleti našli pištolo škorpijon, sedem detonatorjev, pet kosov eksploziva in dve vžigalni vrvici.
Ker je že obsojen na 30 let zapora – višja kazen, dosmrtni, je bila doslej izrečena samo Silvu Drevenšku za trojni umor v Gerečji vasi – se zanj ne bi spremenilo nič, če bi krivdo priznal ali ne. Pred sodnikom Davidom Špernjakom jo je nazadnje zanikal, zato mu bodo začeli soditi. Naslednjič naj bi na predlog njegovega zagovornika, odvetnika Dejana Gracerja, zaslišali izvedenca balistične stroke Franca Sabliča.
Aleksander takoj mrtev
Pomočnika sodnega izvršitelja sta 24. februarja 2022 zakoncema Krklec nameravala zaseči avto, vsega 600 evrov vreden citroën. Dolžnica je bila Brankova žena, a ga je pooblastila, da uredi njene zadeve.
Zato se je on pogovarjal z Zadravec Klementovo in Klementom, vendar so se kmalu sprli. "Rekel sem jima, da je za avto naslednji dan razpisana dražba in še, da je ženin, zato ne dovolim, da ga odpeljeta. S pomočnikom izvršitelja sva se tudi sporekla in šel sem v hišo po pištolo. Ko sem se vrnil, se je med nama vnel prepir, žena pa naju je skušala spraviti narazen. V tistem je pomočnik stegnil roko in me z razdalje kakšnih 25 centimetrov poškropil s solzivcem. Naenkrat me je onesposobil, nič nisem videl. Takrat sem enkrat ustrelil v zrak, potem pa se obrnil in ustrelil še dvakrat. Tistega trenutka se sploh ne spomnim," je Krklec povedal na sojenju in poudaril, da do tragedije ne bi prišlo, "če me ne bi on pošprical".
Zadnja dva strela sta bila na žalost zelo natančna: Aleksander je zaradi poškodbe možganov umrl takoj, Nataša, zadeta v sence, pa kljub operaciji v bolnišnici.
Ni odvisen od alkohola
Krklec je imel v času dogodka v krvi od 1,3 do1,8 promila alkohola. Izvedenca psihiatrične stroke dr. Peter Pregelj in dr. Dušan Lunder sta sicer prišla do različnih zaključkov, a je na koncu obveljalo, da je čezmerno užival alkohol, vendar od njega ni bil odvisen, in tudi ni vplival na motnjo njegove zavesti. Podobnega mnenja je bila izvedenka za toksikologijo dr. Majda Zorec Karlovšek. Skratka, obtoženčeva sposobnost obvladovanja je bila zmanjšana, toda ne bistveno. Tako odvetniku Meznariču ni uspelo z argumenti, da kaznivo dejanje njegovemu klientu ni bilo dokazano, in da je šlo za silobran, vsekakor za nenaklepno dejanje, kvečjemu uboj. Za tega je seveda zagrožena bistveno nižja kazen, od pet do 15 let zapora.
Manjka obsodba zaradi prekoračitve silobrana. Namen uboja je izkazan z oboroževanjem med sporom.
Mene samo čudi, da ni več takih primerov. Posredovanje sodnih izvršiteljev v zgornjem primeru je bilo povsem brezsmiselno in brez …
Sodni izvršitelj je samo pooblaščenec sodišča, delavec. Ni ne kriv, ne dolžen. Spraviti se na delavca, ki preživlja sebe in …