Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) je poslala državnemu zboru (DZ) predlog novega volilnega zakona. Po njem bi bilo 44 poslancev v DZ izvoljenih neposredno, 44 mandatov pa bi bilo podeljenih kandidatom z list političnih strank.
Kot so zapisali v zvezi, so analitiki družbenega sistema in dogajanja že po prvih demokratičnih volitvah zaznali, da volilni sistem odpira nekatera vprašanja in probleme. Sistem namreč vsem geografskim področjem ni zagotavljal predstavnika v DZ, premalo določno je uveljavljal ustavno načelo, da morajo imeti volivci odločujoč vpliv na volitve in preveč vpliva je dajal političnim strankam.
Sestavljalci
Pri pripravi novega predloga zakona so sestavljavci Ivan Kristan, Miran Mihelčič, Emil Pintar in v imenu ZDUS Branka Kastelic izhajali iz predloga iz leta 1996, vendar so ga dopolnili. Zdajšnji predlog zakona med drugim določa, da ima vsak volivec dva glasova. S prvim voli neposredno svojega kandidata, z drugim pa stranko, ki naj sestavi vlado.
V DZ bi bilo torej neposredno izvoljenih 44 poslancev, iz vsakega volilnega okraja po eden. Še 44 mandatov naj bi bilo podeljenih kandidatom z list političnih strank, toda tudi tu bodo morale stranke upoštevati število glasov, ki jih bo dobil posamezen kandidat oz. preferenčni glas.
Odpoklic poslanca
Predlog zakona nadalje omogoča, da se v volilni sistem vgradi institut odpoklica poslanca in povečuje t. i. "žensko kvoto" z zdajšnjih 35 na 40 odstotkov. Dva poslanska mandata pa bi ostala manjšinam, predlagajo v ZDUS.
Kot so še pojasnili v zvezi, bodo za vložitev zakona zbirali podpise. Po določitvi roka bodo tako na upravnih enotah morali v 60 dneh zbrati najmanj 5000 podpisov.
Darko ??? kaj je spet pomenbno kdo predlaga??? Ideja sploh ni slaba zaradi mene si jo lahko lasti kdor koli, …
predlagam max. 8 volilnih enot po 4-5 poslancev + 2 manjšina. Torej 32+2 ali max. 40+2 poslanca. Poleg tega pa …
Ivan Kristan, Miran Mihelčič, Emil Pintar <br /><br />uživajte v priviligiranih penzijah, če bi to kdo drug predlagal bi še …