Ukrepi, po katerih se je zgledovala Slovenija, niso bili ustavni

Foto: Profimedia policija nadzor Foto: Saša Despot koronavirus Foto: Saša Despot koronavirus
Dva ukrepa, ki ju je avstrija sprejela za preprečevanje širjenja covida-19 nista bila ustavna, je sporočilo avstrijsko ustavno sodišče.
Oglej si celoten članek

Slovenska vlada se je pri sprejemanju ukrepov za omejevanje virusa zgledovala po severni sosedi. Avstrijsko ustavno sodišče pa je včeraj odločilo, da splošna prepoved dostopa do javnih prostorov ter postopno odpiranje trgovin, nista bila ustavna.

Tudi Slovenija je sprejela podobne ukrepe, a se slovensko ustavno sodišče o njih še ni izreklo.

Odlok avstrijske vlade, da smejo ljudje v javne prostore oziroma na javne površine samo, kadar je to potrebno zaradi odhoda na delo, pomoči drugim ali nujnih opravkov oziroma kadar gredo na sprehod sami ali s člani svojega gospodinjstva, ni bil ustaven.

Če bi vlada prepovedala dostop do posameznih prostorov, ne bi bilo nič narobe, splošna prepoved pa je neustavna, ugotavljajo avstrijski sodniki. Osebam, ki so bile zaradi kršenja te prepovedi kaznovane in so se pritožile, ne bo treba plačati kazni.

V Sloveniji je bila splošna prepoved dostopa do javnih prostorov zelo podobna in minister za notranje zadeve Aleš Hojs je marca priznal, da se vlada zgleduje po Avstriji. Poleg tega pa je imel odlok slovenske vlade še nekaj spornih določb, ki jih avstrijski ukrepi niso vsebovali, pravi odvetnica Klementina Fincinger, ki je zastopala pobudnika za oceno ustavnosti tega odloka, piše Dnevnik.

Foto: Saša Despot koronavirus

Po mnenju odvetnice Fincingerjeve je nesorazmerna tudi prepoved gibanja zunaj občine prebivališča, ki je veljala v aprilu. Problematično je, pojasnjuje za Dnevnik, da vlada ni upoštevala različnih velikosti občin, da ni presojala, ali z omejitvijo sploh zasleduje zastavljeni cilj, in da je bil ukrep slabo utemeljen. „Tudi če bi bilo res, da so tisti konec tedna pred sprejetjem ukrepa turisti množično obiskovali izletniške točke, to ne upravičuje zaprtja vseh občinskih meja,“ je povedala.

Janševa vlada se je po avstrijski zgledovala tudi pri postopnem odpiranju trgovin, obe državi sta najprej odprli trgovine z manj kot 400 kvadratnimi metri površin ter večje trgovine z določenim blagom, kot je gradbeni material. To je bila po neutemeljena diskriminacija, ugotavljajo avstrijski ustavni sodniki.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 17

  • 09:59 24. Julij 2020.

    ustava, ki pravi, da pravice ureja zakon, je brezvezna in ne pomeni čisto nič.

  • 12:18 23. Julij 2020.

    se pravi so bili tudi ukrepi v tem casu neustavni?vse napisane globe tudi? itak da je koronavirus velika laz...se pravi …

  • MK
    12:14 23. Julij 2020.

    V socializmu nisi smel niti vprašat kje je Ustava, da nisi fasal Goli otok ali metka. Menim, da je vse …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.