UKC Maribor zahteva opravičilo

Foto: Žurnal24 Vlada želi že od začetka mandata ukiniti Kosovo komisijo.
V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so prizadeti in ogorčeni nad trditvami predsednika komisije za preprečevanje korupcije, ki jim očita negospodarno in koruptivno ravnanje.
Oglej si celoten članek

Drago Kos © BOBO

 
V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so presenečeni, prizadeti in ogorčeni nad trditvami predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa. Kot so zapisali v današnji izjavi za javnost, jim Kos očita negospodarno, nestrokovno in koruptivno ravnanje, čeprav so le uporabnik domnevno sporne opreme – operacijskih luči, laserja za otokirurgijo in spekularnega mikroskopa. Naročnik in nosilec javnega razpisa je ministrstvo za zdravje, opozarjajo v UKC Maribor, kjer pričakujejo Kosovo opravičilo.

"Pri tem ne gre zanemariti dejstva, da so bile vse spremembe v zvezi z opremo izpeljane v soglasju z naročnikom, to je z ministrstvom za zdravje," opozarjajo v UKC Maribor in ob tem dodajajo, da zavračajo vsakršna namigovanja o nestrokovnem ali negospodarnem, predvsem pa o koruptivnem delovanju.

Kršili šesti člen obligacijskega zakonika
Komisija za preprečevanje korupcije je med drugim v presoji javnega naročila za dobavo in montažo pohištvene in splošne opreme, medicinske splošne opreme, vizualnih komunikacij ter specialne medicinske opreme in aparatov za ORL in cervikofacialnokirurški oddelek in oddelek za očesne bolezni Splošne bolnišnice Maribor ocenila, da tako ministrstvo za zdravje v vlogi naročnika kot Splošna bolnišnica Maribor v vlogi uporabnika nista ravnala skrbno in v skladu s šestim členom obligacijskega zakonika.

Ministrstvo in bolnišnica sta namreč prevzela opremo, ki ni bila enaka v javnem razpisu ponujeni opremi, oziroma opremi, opredeljeni v tristranski pogodbi, je v načelnem mnenju navedla komisija. Naročnik je v postopku javnega naročanja kot najugodnejšega ponudnika izbral ponudnika, ki je ponudil enajst operacijskih luči Chromophare štirih tipov, oziroma kataloških številk proizvajalca Berthold.

Bolnišnica in ministrstvo sta kršila zakonik, pravi Kosova komisija. © BOBO

 
Ministrstvo in bolnišnica sta s ponudnikom sklenila pogodbo za dobavo in montažo teh operacijskih luči, vendar pa je ponudnik v Splošno bolnišnico Maribor dobavil in montiral operacijske luči štirih tipov znamke Hanalux.

"Bolnišnica in ministrstvo sta s primopredajnimi zapisniki prevzela dobavljene in vgrajene operacijske luči, ki so bile drugačne od ponujenih in v pogodbi dogovorjenih operacijskih luči. S tem pa nista ravnala s skrbnostjo, ki se zahteva v pravnem prometu, to je s skrbnostjo dobrega gospodarja," je v načelnem mnenju zapisala protikorupcijska komisija.

Ministrstvo je bilo manj kot tri tedne po podpisu tristranske pogodbe in več kot dva meseca in pol pred prevzemom opreme pisno opozorjeno na možnost dobave in montaže drugih operacijskih luči, ki ne bodo enake v ponudbi izbranim in v pogodbi določenim operacijskim lučem, še ugotavlja protikorupcijska komisija. A sta ministrstvo in mariborska bolnišnica kljub temu prevzela drugačno opremo in torej pri izpolnjevanju svoje poklicne dejavnosti ter javne naloge v funkciji proračunskega porabnika nista ravnala s potrebno skrbnostjo, ki jo narekuje stroka ter nista ravnala kot dobra gospodarja in dobra strokovnjaka, še ugotavlja komisija.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.