Učitelji za manj dela plačani evropsko

Foto: Žurnal24 (Foto: Nik Rovan)
V Sloveniji imamo 30 tisoč učiteljev, ki so po plači primerljivi s francoskimi, švedskimi in italijanskimi kolegi, čeprav v povprečju delajo manj.
Oglej si celoten članek

V osnovnem, srednjem, višjem in visokem šolstvu imamo v Sloveniji 30 tisoč učiteljev, skupaj z učitelji v neformalnem ter v glasbenem in plesnem izobraževanju ter z vzgojitelji v vrtcih, dijaških in drugih domovih pa opravlja to delo več kot 46 tisoč oseb, ugotavlja statistični urad.

Sodeč po raziskavi OECD je bila plača visokošolskih slovenskih učiteljev leta 2007 primerljiva s plačami francoskih, švedskih, italijanskih in grških kolegov. Povprečno letna bruto plačo je znašala 31.700 dolarjev, gre pa za osnovne letne bruto plače učiteljev, ki imajo najmanj 15 let delovnega staža, merjene s pomočjo paritete kupne moči prebivalstva v posamezni državi.

Povprečna učiteljska plača v državah OECD je znašala 39 tisoč dolarjev za osnovnošolske in 42 tisoč dolarjev za visokošolske učitelje.

Največ učencev imajo visokošolski učitelji
Razmerje med številom učencev in številom učiteljev je pri nas najbolj neugodno v visokošolskih ustanovah, kjer precej presega povprečje držav članic OECD. Najbolj ugodno pa je v osnovnih šolah.

Naši učitelji v povprečju na leto tudi poučujejo manj ur kot njihovi kolegi po Evropi. Pri osnovnošolskem izobraževanju ta številka preseže 60 ur, pri srednješolskem pa 30 ur. Na tej stopnji v večini poučujejo ženske, medtem ko je visokošolsko poučevanje predvsem domena moških.

Najtežje je učitelj postati v Luksemburgu in Italiji
Za učitelja na predmetni stopnji osnovnošolskega izobraževanja se najdlje šolajo v Luksemburgu in Italiji, kjer ta študij traja kar šest let. Drugod po Evropi je povprečje med štirimi in petimi leti. V večini držav tovrstno izobraževanje prinese univerzitetni naziv. Izjema sta Avstrija in Belgija, kjer kjer za poklic učitelja zadostuje končan triletni visokošolski strokovni program.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.