Türk obsodil oklevanje glede odškodnin

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Predsednik Danilo Türk je ob prejemu letnega poročila varuhinje človekovih pravic poudaril, da pri spoštovanju sodbe evropskega sodišča glede izbrisanih ne more biti "nobenega izgovora".
Oglej si celoten članek

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik je predsedniku republike Danilu Türku predala letno poročilo varuha. Türk se je v izjavi dotaknil tudi problematike izbrisanih. Poudaril je, da je treba sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice izvršiti, izjave Janeza Janše in Vinka Gorenaka glede odškodnin pa ocenjuje kot zaskrbljujoče. "To je naša obveznost, nobenega izgovora pri tem ne more biti," je poudaril. Opozoril je, da sodba zahteva, da se mora v enem letu vzpostaviti prepričljiv mehanizem za ureditev vprašanja odškodnin izbrisanim.

"Vlada mora ta del sodbe vzeti z največjo resnostjo," je poudaril predsednik republike. Kot pravi, je zaskrbljen ob izjavah Janše in Gorenaka glede odškodnin, ker "izkazujejo nespoštovanje načela pravne države".

Dvom v obveznost "nedopustna"

"Slovenija je pravna država in mora biti tudi vnaprej pravna država in mora sodbe uresničevati in sodišča spoštovati. To je načelo, pri katerem moramo vsi vztrajati," je opozoril predsednik. Izjave, ki kakor koli ustvarjajo dvom v obveznost sodb, pa so po njegovem mnenju nedopustne in nesprejemljive.

Premier Janez Janša je namreč dejal, da Slovenija nima denarja za izplačilo odškodnin izbrisanim. Če pa bi Slovenija morala plačati pol milijarde evrov za odškodnine, bi bila to po njegovem mnenju sabotaža oziroma torpedo v slovenski finančni sistem, ki nas bo približal grškemu scenariju. Tudi Gorenak je opozoril, da denarja za odškodnine v proračunu ni, kar pa ga je, ga je po njegovem mnenju najprej treba nameniti tistim, ki živijo na robu preživetja.

Izpostavil kršenje pravic glede delovnega razmerja

Predsednik republike je v izjavi za medije po predaji poročila komentiral tudi druga področja, ki jih izpostavlja varuhinja. Kot je dejal, se splošni položaj človekovih pravic v Sloveniji ne izboljšuje, zato imamo po njegovem mnenju razloge za zaskrbljenost.

Izpostavil je kršenje pravic, povezanih z delovnim razmerjem in razmerami na delovnem mestu. Tako vladi priporoča, da upošteva to poročilo pri pripravi delovnopravne zakonodaje, ki je napovedana za jesen.

Opozoril je tudi na položaj v mednarodnih organih, ki ocenjujejo stanje človekovih pravic. Po oceni varuhinje se ugled Slovenije namreč na tem področju slabša in "to nas mora skrbeti", je dejal predsednik republike.

Poleg tega pa po Türkovi oceni Slovenija nujno potrebuje nacionalno ustanovo za človekove pravice. To tudi zahteva naš mednarodni položaj oziroma naše mednarodne obveznosti. "Verjamem, da je tu možno narediti kaj več," je dejal.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 22:22 5. Julij 2012.

    Türk, mojega glasu nimaš na volitvah. leta 1992 sem srečal v Merkatorju homo balkanusa, ki se je na glas gvišal, …

  • 21:10 5. Julij 2012.

    Enostavno ne morem verjeti da obstojajo takšni primitivci kot si ti. Desna ekipa ki je bila takrat na oblasti: Peterle, …

  • 15:10 5. Julij 2012.

    Turk naj plača iz svojega žepa odpisanim, saj simpatizira z srbskojugoslovanskimi okupatorji. Dokler pa gre to iz žepa slovencev smo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.