"V našo ambulanto prihaja vse več propadlih podjetnikov, ki ne morejo poplačati dolgov in zaradi neplačevanja nimajo urejenega osnovnega zdravstvenega zavarovanja," pravi Aleksander Doplihar, vodja ambulante za osebe brez zdravstvenega zavarovanja Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana. Na teden ambulanto obišče od pet do sedem nekdanjih podjetnikov, kar je tretjina vseh, ki jih sprejmejo.
Okoli 250 pacientov več
Medtem ko so lani v ambulanti imeli okoli 800 pacientov, se je število ljudi, ki zaradi nezmožnosti plačevanja zdravstvenega zavarovanja obiskujejo ambulanto za osebe brez zavarovanja, povečalo na več kot tisoč. Še vedno tja prihaja veliko tujcev iz Romunije, Bolgarije, Makedonije, s Kosova in od drugod, ki delajo v Sloveniji.
"V našo ambulanto pokliče vse več tistih, ki imajo osnovno zdravstveno zavarovanje, niso pa sposobni plačevati dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Večinoma gre za starejše, ki morajo doplačevati zdravila," razlaga medicinska sestra Tatjana Goričar. Po podatkih ministrstva za zdravje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne plačuje pet odstotkov ljudi.
Še več ljudi v svoji ambulanti Doplihar pričakuje po uveljavitvi interventnega zakona, ko bodo višje in nove premije za zdravstveno zavarovanje morali plačevati honorarci, samostojni podjetniki in tisti s popoldanskim espejem.
zanimljivo...popadli podjetniki nimajo zavarovanja?? Država jih je naplahtala da se smozaposlijo,jih pokrdli na miljon načinov...in zdaj jim še onemogoča zdravljenje??? …
Ponovno moram pohvaliti in poželeti dr. Dopliharju, ter vsem, ki imjo tako dobro<br />srece, da svoj prosti čas in svoje …