Sintalov varnostnik Borut Hriberšek, ki je iz sefa odtujil večje količine denarja, se je v četrtek skesan predal slovenskim policistom.
Novinarjem je dejal, da se je za tatvino odločil v hipu, ker je bil v stiski. "Gre za impulzivno dejanje. Tudi, če je tatvino načrtoval, je bilo to dejanje verjetno površno, najverjetneje pa načrtovanja niti ni bilo. V svoji stiski je to storil hipoma. Zaradi občutka krivde se je hitro tudi vrnil,“ pojasnjuje psiholog Dr. Igor Areh iz Fakulteta za varnostne vede Univerza v Mariboru in dodal: "Občutki krivde človeka navedejo k temu, da se vrne. Deloma tudi strah pred izgubo svobode. To je ugotovil kmalu, ko se je zavedal, da bi se moral vse življenje skrivati.“
Če bi tatvino načrtoval, bi zbežal daleč stran
Če bi tatvino načrtoval verjetno ne bi zbežal v Avstrijo ali pa Nemčijo, pač pa bistveno dlje, kjer bi bile možnosti, da bi ga kdajkoli odkrili bistveno manjše, meni Areh.
Psiholog je pojasnil tudi odziv javnosti, ki je glede na komentarje na spletnih portalih in družabnem omrežju Facebook, stopila na stran 47-letnika: "To se mi zdi pričakovano in razumljivo. Narediti nekaj iz obupa ali pohlepa sta dva zelo različna motiva. Ljudje lažje toleriramo obup, sploh če se nekdo za to tudi opraviči, kot pa če ugotovimo, da je bil v ozadju brezobziren pohlep, ki je na svoji poti rušil male ljudi.“
Kot Roobin Hood
Po oceni psihologa Aleksandra Zadela ljudstvo s tem, ko se je postavilo na njegovo stran, vrača oblasti ali državi milo za drago, ko oblast najde tisoč in en izgovor, zakaj se ne loti tajkunov in velikih utajevalcev davkov. "Javnost se upravičeno sprašuje, kaj bodo storili zdaj in upravičeno navija zanj, saj je v njihovih očeh neke vrste Robin Hood," pravi Zadel.
Ljudje, poudarja, ne odobravajo nezakonitih početij ali barabij. "Težava je v tem, da vidijo, da je premalo posledic pri tistih, ki kradejo na veliko. Potem, ko si nekdo upa ukrasti milijon evrov, si rečejo, da bodo videli, kaj se bo zgodilo z njim. Takrat pa se aparat zgane in želi pokazati, da delajo. Zgane se že, če nekdo ukrade piškot, ker je lačen."
Nihče ni bil prizadet
Tudi Areh se strinja, da bo ob poplavi sodnih primerov povezanih z gospodarskim kriminalom primer varnostnika pod drobnogledom javnosti, ker gre za malega človeka. "Sodstvo se ne sme ozirati na javnost, ker mora soditi v skladu z zakoni. Zagotovo pa gre pričakovati glasno reakcijo javnosti. Treba je upoštevati, da se je človek vrnil in da obžaluje dejanje. Nenazadnje je verjetno šlo za impulzno reakcijo, kjer ni bilo človeških žrtev, nihče ni bil prizadet ali poškodovan. Mislim, da ne bo drakonske kazni,“ pravi psiholog in dodaja, da lahko prekršek naredi tudi najbolj pošten človek: "V teoriji je lahko povedati, kako se upreš skušnjavi, v praksi je to težje. Ni vse odvisno od človeka, nanj vpliva veliko dejavnikov. Če je nekdo v stiski, lahko tudi najbolj poštenega navede, da naredi prekršek.“
žal imaš prav!! Bavčarjevi nakradeni miljoni so že nekje na Bahamih, on bo pa nazadnje še tožil državo, da so …
Bolj fascinantna je lazna stevilka Sintala. Bodo oblasti in zavarovalnice ukrepale zoper taksna sprevrzena dejanja? To je, če se nas …
Dobil bo 10 let tako kot mi če ne doplačamo dohodnine za 100 eu račun blokirajo v Sloveniji se samo …