Tudi možgani poznajo električni mrk

Foto: Žurnal24 Svojim možganom privoščite dovolj spanca, če pa tega ne morete, pa vsaj ne oprav
Pomanjkanje spanca lahko prizadane možgane do te mere, da ne omogočajo več dojemanja dejanskosti, ampak se popolnoma izklopijo.
Oglej si celoten članek

Raziskovalna skupina pod vodstvom znanstvenika Michaela Cheeja s singapurske Univerze Duke je z nedavno opravljenimi raziskavami ugotovila, da se lahko pomanjkanje spanca konča s hudimi posledicami: električni mrk v možganih, več kratkotrajnih upadov sposobnosti dojemanja in predvsem prizadeta sposobnosta, da to, kar vidimo, osmislimo s primernim kontekstom, naj bi kakor Damoklejev meč viseli nad tistimi, ki si privoščijo premalo spanca.

 

Nevarni vozniki

Znanstvenik Chee posebej izpostavlja voznike, ki se velikokrat prevažajo nenaspani, a se ne zavedajo, da lahko možgani sami od sebe zapadejo v spanec, kar ima lahko usodne posledice.

"Problem je v tem, da se te negativne posledice pojavljajo periodično in le za kratek čas, zato jim prizadeti ljudje ne posvetijo ustrezne pozornosti", opozarja Chee, ki je raziskavo predstavil v ameriški znanstveni publikaciji Journal of Neuroscience. Takšni simptomi se lahko po navedbah Cheeja pojavijo tudi pri naspanih ljudih, saj lahko tudi ti za kratek čas izgubijo sposobnost pozornosti. A v tem primeru se možgani poslužijo neke vrste "agregata v sili" in vklopijo nadzorne celice v predelu možganov, ki uravnava spanje. "Zavedajmo se, da samo ena prečuta noč bistveno zniža učinkovitost tega agregata", izpostavlja Chee.

Možgani se borijo sami proti sebi
Raziskovalci so do svojih ugotovitev prišli s testiranjem dveh skupin ljudi. Ena skupina je bila normalno naspana, drugi so odtegnili 24 ur spanja, nato pa obe preizkušali z različnimi testi, ki so se nanašali na sposobnost dojemanja.  Ugotovili so, da je članom "nenaspane" skupine enodnevno pomanjkanje spanca povzročilo notranji boj v možganih. Zavest jim je ukazovala budnost, drugi deli tega organa pa so hoteli preklopiti na stanje spanca. Stanje in sposobnost zavedanja preizkušanih ljudi je nihalo glede na to, kateri del možganov je trenutno prevladal.

Raziskovalci skušajo zdaj ugotoviti, ali bi se dalo s simulacijami možgane odvrniti od padca v stanje spanja.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.