V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so od ponedeljka od 7. ure do danes do 7. ure sprejeli 147 poškodovancev,med njimi jih je pomoč po polnoči poiskalo 38, je pojasnil dežurni travmatolog Tomaž Randl.
Več poškodovanih, kot so pričakovali
Večina poškodb je bila zaradi prekomernega uživanja alkohola. Sedem oseb se je poškodovalo zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev. Najmlajši od poškodovancev zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev je star 17 let, trije poškodovani pa so dobili hujše poškodbe in so še hospitalizirani.
Do poškodb je prišlo zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev tudi v kombinaciji s prekomernim uživanjem alkohola. Trije so dobili zelo hude poškodbe rok z amputacijo prstov, eden si je poškodoval oko, trije pa so dobili povrhnje opekline.
Sicer pa so osebe zdravniško pomoč iskale zaradi padcev v alkoholiziranem stanju, zaradi česar so se poškodovale po glavi ali se urezale. Prišli pa so tudi zaradi "klasičnih" travmatoloških poškodb, kot so zlomi kolkov in golen, je dejal Randl.
Po besedah Randla je bilo poškodovanih več, kot so pričakovali, in tudi več kot lani. Za osebje je bila tako noč naporna, vendar so razmere še obvladali, je dejal.
V Mariboru pa zelo mirno
Na urgenci v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor pa je bilo v letošnji najdaljši noči veliko bolj mirno kot prejšnja leta. Na zadnji dan leta so poskrbeli za 32 ljudi, ponoči pa za 17. Poškodb s pirotehničnimi sredstvi pa ni bilo, je za STA povedal dežurni zdravnik na urgenci v Mariboru Žiga Horvat.
Amputacija prstov pomeni invalidnost in dolgotrajno zdravljenje, prav tako hude poškodbe oči. Kdo pa vse to plača? Zavarovalnica? Zdravstvena zavarovalnica? …
no ja, pirotehnike je v teh časih v našem kraju tudi bilo samo delež tega, kar je bilo lani. lani …
kar se mene tiče, nekoč sem bil zagrizen za petarde, celo megice. danes vem, da lahko tudi uradno kupljena pirotehnika …