Toliko več zaposlenih je v javnem sektorju

Foto: Nik Rovan
Foto: Nik Rovan
Skozi leta se javni sektor širi.
Oglej si celoten članek

Število zaposlenih v javnem sektorju se skozi leta povečuje, prav tako sredstva za plače v javnem sektorju. Analiza, ki jo je vladna stran v začetku tedna predstavila sindikatom, med drugim kaže različno rast plač po posameznih skupinah, pri čemer so v gradivo vključili tudi pregled specifičnih dodatkov, ki jih ureja področna zakonodaja.

Ob povečevanju števila zaposlenih rast povprečne plače

V obdobju januar-junij lani je bilo v povprečju v javnem sektorju zaposlenih 188.814 javnih uslužbencev oziroma dobrih 21.000 več kot leta 2015. Leta 2019 je bilo v javnem sektorju zaposlenih 181.543 ljudi, leta 2020 184.216 in v letu 2021 187.061.

Kot ugotavljajo v gradivu, ki so ga ob predstavitvi sindikatom objavili na spletni strani ministrstva za javno upravo, je povečevanje števila zaposlenih v največji meri posledica spremenjenih oziroma povečanih potreb po javnih storitvah, večinoma povezanih z demografskimi spremembami. Kljub povečevanju števila javnih uslužbencev pa Slovenija še vedno sodi v skupino držav EU z najnižjo zaposlenostjo v javnih storitvah.

Ob številu zaposlenih se je povečevala tudi povprečna bruto plača, s 1699 evrov v letu 2008 na 2264 evrov v prvi polovici lanskega leta. Rast števila zaposlenih in rast povprečne plače pa sta vplivali na gibanje mase sredstev za plače, ki je v letu 2021 presegla pet milijard evrov. Podatki zadnjih treh let kažejo, da je povprečna bruto plača v letu 2020 znašala 2227 evrov, leto pozneje 2383 evrov in v lanskem letu 2264 evrov. 

Kot so zapisali v objavljenem gradivu, je na rast povprečne plače vplivala vrsta ukrepov, od postopnega odpravljanja varčevalnih ukrepov in odprave anomalij do parcialnih dogovorov med vlado in sindikati. Zato je bila tudi rast povprečnih plač po posameznih plačnih podskupinah javnega sektorja zelo različna.

Med prejemniki po plačnih podskupinah, ki so v zadnjem letu imeli povprečno mesečno izplačilo nad 6000 evrov bruto, je največ zdravnikov in zobozdravnikov, in sicer 1175. Sledijo visokošolski učitelji in visokošolski sodelavci, kjer je takšne plače prejemalo 175 zaposlenih. 

Vlada želi, da se v okviru načrtovane plačne reforme pogleda vse elemente plač, ne le osnovne plače, temveč tudi vse specifične dodatke po posameznih plačnih podskupinah.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 10:54 25. Januar 2023.

    Naučil sem se, da so v Sloveniji objavljeni podatki raznih strok narejeni po študijski metodi 'Kakvo pečenje, takvo rešenje'.

  • 08:40 25. Januar 2023.

    Tale članek je ooravičevanje neomejenega širjenja javne uprave, ki pa razen ogromne porabe ne ustvarja ničesar. Treba se je zavedati, …

  • 08:28 25. Januar 2023.

    Zavajanje ljudi ! Prikažite podatke, koliko ima Slovenija zaposlenih v javnem sektorju v primerjavi z realnim sektorjem in sicer po …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.