Banka Slovenije je objavila primerjavo stroškov košaric plačilnih storitev za potrošnike v lanskem letu. Zaznali so, da so banke in hranilnice začele opuščati ponudbo transakcijskih računov, v okviru katerih bi potrošniki lahko uporabljali le posamične plačilne storitve.
Tipični komitent slovenske banke ali hranilnice za paket storitev v povprečju nameni 70,47 evra letno. Razpon med najcenejšo in najdražjo banko je zelo velik,ugotavljajo v Banki Slovenije.
V centralni banki so ponudbe bank uvrstili v letno analizo nadomestil, ki jih banke in hranilnice zaračunavajo potrošnikom, s čimer so želeli potrošnikom omogočiti oceno, katera ponudba je zanje najprimernejša glede na njihove plačilne navade.
V košarico storitev za izračun letnih stroškov so vključili nabor in število storitev, ki jih potrošniki najpogosteje uporabljajo. Na ta način košarice odraža plačilne navade tipičnega komitenta.
Ugotovili so, da tipični komitent slovenske banke ali hranilnice za paket storitev nameni v povprečju 70,47 evra letno, pri čemer je razpon med najcenejšo in najdražjo banko zelo velik. Tako je denimo strošek košarice pri Sberbank banki vreden 28,08 evra, medtem ko je najdražji pri Novi KBM, kjer znaša 96,24 evra.
Kot so še zapisali v Banki Slovenije, so v primerjavi zajeli (glede na skupni izračun stroškov) najcenejši račun oziroma paket storitev, ki je dostopen večini potrošnikov, tudi tisti, katerih odprtje je mogoče le prek spleta. Paketov, ki so na voljo specifičnim skupinam uporabnikov (na primer dijakom, študentom, upokojencem, nerezidentom ipd.) v primerjavi niso zajeli, čeprav so lahko cenejši od tistih, upoštevanih v primerjavi.
N26, račune na trajnik, nobenih stroškov in nobenega dela več z banko.
Glede na to, da smo v Evroconi, bi avtor članka lahko primerjal tudi druge EU banke in ne samo nategunskih …
Lupijo nas kot čebulo, obatajo pa se še ležarine, za denar, ki ga defakto ne hranijo. Nivnežem ponujajo dežnik, ko …