Toliko v resnici zaslužijo normiranci

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
V javnosti se o normiranih samostojnih podjetnikih pogosto govori kot o zaslužkarjih, ki izigravajo sistem, drugi trdijo, da gre za prekarce, ki komaj pridejo skozi mesec. Preverili smo, koliko res zaslužijo.
Oglej si celoten članek

Finančno upravo smo zaprosili za podatke o prihodkih normiranih samostojnih podjetnikov, ki so samozaposleni (torej ne popoldanski espeji) in so celo leto opravljali dejavnost. Vsi podatki so bruto prihodki.

Podatki kažejo, da je več kot 15 odstotkov normirancev zaslužilo manj, kot če bi bili na minimalni plači (ta je bila v letu 2020 941 evrov bruto, prišteli smo se še regres). Ob tem velja poudariti, da morajo normiranci plačati tudi prispevke delodajalca.

Četrtina normirancev je zaslužila več kot minimalno plačo, a manj kot povprečno plačo. Skupaj je torej 40 odstotkov normirancev zaslužilo manj kot povprečno plačo.

Dobra tretjina je v celotnem letu zaslužila med 23 in 45 tisoč evrov, to je od 1900 do 3750 evrov bruto na mesec, kar je dvakratnih povprečne plače.

Tri četrtine normirancev je zaslužilo manj kot dvakratnik povprečne plače.

Več kot dvakratnik povprečne plače (45 tisoč evrov) je zaslužila le slaba četrtina vseh normirancev, od tega manj kot deset odstotkov več kot trikratnik povprečne plače, torej več kot 72 tisoč evrov bruto.

Mejo dohodkov smo izbrali tako, da smo plači prišteli še regres. Dohodek 12 tisoč evrov ne leto je tako približek minimalne plače, dohodek 23 tisoč evrov približek povprečne plače, 45 tisoč evrov dvakratnika povprečne plače in 72 tisoč evrov približek trikratnika povprečne plače.

V letu 2020, za katerega so podatki (rok za oddajo davčnih obračunov za lani se še ni iztekel), je bila povprečna plača 1856 evrov bruto (1209 evrov neto), minimalna plača pa 941 evrov bruto.

Če pogledamo v konkretnih številkah, je več kot 72 tisoč evrov v letu 2020 zaslužilo 2116 normirancev, manj kot minimalno plačo (12 tisoč evrov) pa 3328. Skupaj je bilo v letu 2020 21.934 samozaposlenih samostojnih podjetnikov, ki so uveljavljali normirane stroške in so celo leto opravljali dejavnost.

Davek je štiri odstotke vseh prihodkov

Če nekdo uveljavlja normirane stroške, to pomeni, da mu ni treba zbirati računov za uveljavljanje dejanskih stroškov, ampak se mu ti priznajo v določenem deležu celotnih prihodkov. Trenutno velja ureditev, da se normirancem prizna 80 odstotkov normiranih stroškov. Če zasluži tisoč evrov, se tako šteje, da je imel 800 evrov stroškov, od 200 evrov pa se obračuna davek, ki znaša 25 odstotkov, torej od tisoč evrov prihodka normiranec plača 40 evrov davka.

Za razliko od redno zaposlenih samostojnim podjetnikov ne pripada dopust, regres, povračilo malice, prevoza na delo, pa tudi bolniško do 30. delovnega dne si morajo plačati sami.

janez.zalaznik@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 14

  • 20:32 19. April 2022.

    Sistem je že prav nastavljen. Za tiste, ki imajo nizke dohodke, ne rabijo 1/2 pustit računovodji za vodenje knjig. Hranijo …

  • 11:05 19. April 2022.

    Malo bolj previdno o številkah. Normiranci se od podjetij (mimogrede, tudi druge pravne osebe so lahko normirane), ki vodijo poslovne …

  • 10:34 19. April 2022.

    MK mal si preberi o teh 15%, ne glej NORO 24

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.