"Najbolj razširjena droga pri nas je vsekakor alkohol, če govorimo o prepovedanih drogah, je to že od nekdaj kanabis," so nam pojasnili v vodilni neprofitni organizaciji na področju drog pri nas, v Združenju Drogart.
Nato po njihovih navedbah sledijo stimulativne droge, kot so kokain, MDMA in amfetamin. V času covid epidemije se je uporaba MDMA in amfetamina zmanjšala za skoraj 50 odstotkov, zaradi pretežne uporabe v nočnem življenju, ki je bilo v tem obdobju prekinjeno.
Zaupali so nam, da že nekaj let opažajo povečanje uporabe kokaina in da se ta iz določenih subkultur širi med splošno populacijo. Pojasnjujejo, da k temu najverjetneje prispeva večja ponudba kokaina na evropskem trgu, ki je povezana s pojavom več različnih organiziranih kriminalih združb v Evropi in delne normalizacije uporabe omenjene droge. Poleg kokaina pa smo v zadnjih letih priča tudi porastu uporabe ketamina, ki se je razširil iz klubske scene severnih Evropskih držav. Dodali so, da pri uporabi ostalih drog ne zaznavajo večjih sprememb.
Povprašali smo jih tudi, kje se gibljejo cene, a zaradi možnosti spodbujanja uporabe o tem niso želeli govoriti. Povedali so, da so cene odvisne od različnih substanc, kupna moč pa naj bi v Sloveniji naraščala, kar pomeni, da si jih ljudje lažje privoščijo. Uporaba prevladuje predvsem v nočnem življenju, kjer tudi kot organizacija najpogosteje delujejo.
Tudi starši naj se podučijo ...
Kot so nam pojasnili pri DrogArtu, so uporabniške skupine različne, "droge lahko uporablja vsakdo, tudi ljudje z na videz urejenimi življenji in službami, pri rabi še zmeraj prevladujejo mladostniki, saj se z drogo pogosteje srečujejo v fazi odraščanja in eksperimentiranja."
Pomembno je, da se tudi starši podučijo o tematikah povezanih s problematiko in tako preprečijo pretiran strah in stiske v katere vodi nepoznavanje. Po njihovih izkušnjah je ključno, da pri vzgoji zavzamejo določeno stališče glede uporabe drog in ga z otrokom jasno komunicirajo, hkrati pa ustvarijo zaupen odnos z njim, da lahko v primeru pasti ali tegob skupaj poiščejo primeren izhod ali rešitev.
Na Drogartu so izdali tudi priročnik KJE SI?, ki je namenjen staršem mladih, ki se srečujejo z uporabo drog in je prosto dostopen na njihovi spletni strani, poudarjajo pa tudi, da so zmeraj dosegljivi preko Drogart svetovalnice. "Za mlade je naše glavno sporočilo to, da naj z uporabo drog počakajo čim dlje, ker je to glavni varovalni dejavnik, za preprečevanje hujših težav zaradi uporabe drog. Če pa se že odločijo za uporabo, potem pa naj do tega pristopijo kritično, se pred tem dobro informirajo o tveganjih in naj upoštevajo smernice zmanjševanje škode, ki so dostopne na naši spletni strani: www.drogart.org," še dodajajo.
Ne rabim haša, ne rabim marihuane, z eno flašo šnopca letim na sred Ljubljane (Magna Purga - Kostja Gatnik, revija …
Droge so stare kot človeštvo. Od nekdaj so služile kot povezava s podzavestjo, pa tudi "onostranstvom" ali kolektivno zavestjo. Torej …
Folk je bolan, da tezko prigaran denar spici na koki. Kolk izgubljenega potenciala. Samo v Ljubljani se na 5 lokacijah …