Ti slovenski predmeti gredo na temnem spletu za med

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Trg za dokumente in podatke na ''dark webu'' oziroma temnem spletu je ocenjen na 16,1 milijonov evrov. Ponarejene slovenske dokumente je mogoče dobiti že za nekaj evrov.
Oglej si celoten članek

Na trgu se je do danes ilegalno prodalo več kot 720 000 predmetov ali delnih podatkov v vrednosti 17,3 milijonov dolarjev oziroma    16,1 milijonov evrov, ugotavlja nova študija podjetja NordVPN, ki se ukvarja s kibernetsko varnostjo. Med najdenimi predmeti so bili potni listi, osebne izkaznice, vozniška dovoljenja, e-pošta, podatki o plačilnih karticah, številke mobilnih telefonov, spletni računi, podatki za prijavo v bančne račune, kripto računi ter drugi osebni podatki iz več kot 50 držav.

Rezultati raziskave so pokazali, da se slovenski predmeti ali podatki prodajajo po ceni od 8 do 1.884,2 evra. Najvišjo ceno dosegajo slovenski potni listi, ki so četrti najdražji na svetu in so v povprečju vredni 1.884,2 evra. Češki, slovaški ali litovski potni listi so bili cenejši. Cena je odvisna od številnih dejavnikov, tudi od tega, kako težko je ponarediti dokument, kako obširno se prodaja in kako iskan je na trgu.

Kot ugotavljajo v raziskavi, drugi slovenski dokumenti ne dosegajo takšnih cen. Slovensko osebno izkaznico je mogoče kupiti že za 8 evrov, kar je sorazmerno poceni glede na globalno povprečje, ki znaša 65 evrov.

Podatki se prodajajo po nižjih cenah

Podobno drugim državam, se slovenski podatki, ki so bili pridobljeni z napadom z grobo silo ali ugibanjem, prodajajo po precej nižjih cenah. Podatki o plačilnih karticah stanejo okoli 12,5 evra. Drug enostaven način, s katerim hekerji kradejo podatke ali digitalna sredstva, je tako imenovano zbiranje poverilnic (ko se ukradeno geslo ali e-pošta uporabljata za dostop do drugih platform). Zato so spletni računi poceni.

Ukraden pay račun Netflix je mogoče kupiti za 9,3 evra, račun Uber za 11,2 evra in račun Twitter že za 1,9 evra.

Kripto denarnice in investicijski računi so dražji od računov za obdelavo plačil in celo dražji od nekaterih bančnih računov. S povprečno ceno 367,3 evra so najdražji podatki za kripto račun Binance, sledita Kraken s 358,1 evra in Crypto.com s 326,3 evra. Računi za obdelavo plačil (kot je PayPal) imajo povprečno ceno 93 evrov. Najdražje blago v tej kategoriji je račun CashApp, ki stane okoli 226,9 evra.

Nekateri kriminalci kupujejo tudi serije e-poštnih naslovov in jih uporabljajo za napade z lažnim predstavljanjem ali jih drugače zlorabljajo. Raziskovalci so ugotovili, da lahko te e-poštne naslove razdelimo v tri skupine: osebni e-poštni naslovi s povprečno globalno ceno 14,9 evra, poslovni e-poštni naslovi s povprečno globalno ceno 9,5 evra in e-poštni naslovi volivcev, ki dosegajo povprečno globalno ceno 13,3 evra.

Le 4 odstotke interneta je na voljo vsem

''Ta trg je le vrh ledene gore. Na temnem spletu je trenutno preko 30.000 spletnih strani. Ne pozabite, da le 4 odstotke celotnega interneta pripada površinskemu spletu, ki je na voljo vsem spletnim uporabnikom,'' pravi Adrianus Warmenhoven, strokovnjak za kibernetsko varnost pri podjetju NordVPN. ''Trg, ki smo ga analizirali v naši študiji, je bil izbran zato, ker so ga v preteklosti uporabljale nekatere velike hekerske skupine, kot je skupina, ki je lani avgusta sodelovala pri kraji podatkov podjetja AT&T,'' je dodal Warmenhoven.

''Če poznate tveganja in se opremite s pravimi orodji in informacijami, boste povečali svoje možnosti, da zaščitite sebe in svojo družino,'' svetuje Warmenhoven. Ker hekerji pridobijo veliko podatkov s ciljanjem na spletna mesta in storitve, kjer se delijo podatki, je potrebno biti pozoren na spletna mesta in storitve, ki naj si zaslužijo zaupanje. ''Če spletno mesto ali storitev od vas zahtevata občutljive podatke, postavite zahtevna vprašanja, kako podjetje varuje podatke in kaj bo storilo, če bodo podatki razkriti,'' pravi strokovnjak za kibernetkso varnost. Obenem svetuje nadzor računov z zahtevki o tedenskih bančnih izpiskih ali aktivacijo obvestil o transakcijah v aplikaciji. 

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 11:12 9. Junij 2022.

    Najdražja na "Dark Netu"..je članska izkaznica SDS...Kriminalci jo v svetu na sodiščih uspešno uporabljajo za dokazovanje neprištevnosti in opravilne nesposobnosti..

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.