To se bo zgodilo z nevarnimi odpadki po poplavah

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Trije koroški župani so se danes na delovnem sestanku z okoljskim ministrom Bojanom Kumrom in Tanjo Bolte iz direktorata za okolje dogovorili, da bodo za mulj, ki je opredeljen kot nevaren odpadek, pridobili uradne cene odvoza v tujino. Hkrati bo stroka skupaj s podjetjem Tab Mežica preverila možnosti odlaganja tega mulja na odlagališču v Žerjavu.
Oglej si celoten članek

Na Koroškem so bolj naklonjeni možnosti, da se mulj, ki je nevaren odpadek, odpelje v tujino. "Če to odpeljemo, bo to potem res neka okoljska sanacija. Ne pa, da si to vrnemo nazaj v okolje," je po sestanku dejal župan občine Dravograd Anton Preksavec. Tudi županja občine Črna na Koroškem Romana Lesjak je po sestanku dejala, da je njihova želja, da se nevarni mulj odloži kje drugje.

Za mulj, ki je določen kot nenevaren inerten odpadek in se lahko uporabi v gradbenih projektih, so se po besedah Preksavca dogovorili, da ta ostaja, kjer je, in se porabi v gradbenih projektih v občinah, kjer se nahaja. Omenjala se je namreč možnost, da bi ga vozili v Otiški Vrh v dravograjski občini, ga tam mešali z gramozom in ga nato namenjali za gradbene projekte po občinah.

Glede mulja, ki je opredeljen kot nenevaren odpadek, pa mora vodstvo regijskega centra za ravnanje z odpadki Kocerod, ki se je poleg vodstva družbe Tab Mežica prav tako udeležilo današnjega delovnega sestanka, v naslednjih dveh tednih pripraviti program za odlaganje na odlagališče Zmes v prevaljski občini. Ko bo Kocerod program pripravil, ga bo predstavil predstavnikom občin ustanoviteljic, ki bodo sprejeli odločitev v zvezi s tem, je pojasnil Preksavec.

Med muljem, ki ga je v Mežiški dolini vse do Dravograda naplavila ujma v začetku avgusta, je po zdajšnjih ocenah ministrstva približno 25.000 kubičnih metrov takšnega, ki po rezultatih najnovejše analize sodi med nevarne odpadke. Med inertne odpadke sodi približno 60.000 kubičnih metrov mulja. Kolikšne približno so količine nenevarnega mulja, še ni znano.

Iz Taba so v torek sporočili, da nimajo možnosti, da bi deponirali okrog 25.000 kubičnih metrov nevarnega materiala, saj nimajo takšnih zmogljivosti. Bodo pa proučili možnosti razširitve odlagališča, koliko materiala bi lahko sprejeli in odgovore stroke, ali je ta odpadek tam sploh možno odložiti.

Koroške občine so naplavljeni mulj, v katerem so analize ponekod pokazale tudi precej presežene mejne vrednosti težkih kovin, ob čiščenjih po ujmi deponirale na začasne lokacije znotraj občin, zdaj pa si želijo, da se ga čim prej odpelje na za to primerne lokacije.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 09:11 7. Oktober 2023.

    Toliko denarja je bilo zbranega,da bi ta mulj lahko odpeljali v bangladeš.ampak če nočeš pač nočeš

  • 06:49 7. Oktober 2023.

    Nevarni odpadki si seveda pristali tudi v Dravi, ki se nekje pri Selnici razdeli tudi v podzemno reko v nanosenem …

  • 19:41 6. Oktober 2023.

    Zakaj mulj nevaren odpadek? Kaj bodo z njim naredili v tujini? Kaj se da narediti, da poplave ne bodo več …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.