Zadnji vikend so v Valiconu z raziskavo #Novanormalnost izmerili občutno izboljšanje osebnega počutja in doživljanja razmer ter obenem večjo skrb za gospodarstvo in večjo kritičnost do ukrepov. Meritev so izvajali prejšnji vikend.
Kaj so ugotovili? Vse več anketirancev meni, da gre situacija v zvezi s širjenjem koronavirusa v Sloveniji na bolje, njihov delež se je od prejšnje meritve povzpel iz 29 na 72 odstotkov.
Opazen je tudi padec deleža zaskrbljenih, iz 76 odstotkov anketiranih na 67 odstotkov anketiranih. Izboljšali so se tudi indikatorji doživljanja razmer, manj ljudi je situacijo opisalo kot neprijetno oziroma utrujajoče, več pa kot "sprejemljivo, nekako gre".
Skupaj je tako nekoliko manj tistih, ki situacijo dojemajo negativno, a še vedno predstavljajo dve tretjini vprašanih.
Se je pa kritičnost do ukrepov za zajezitev širjenja virusa tokrat še dodatno povečala. Pred dvema tednoma jih je kot prestroge ocenilo 55 % anketirancev, tokrat jih kot take ocenjuje tri petine vprašanih. Za sedem odstotnih točk je padel tudi delež anketirancev, ki ukrepe ocenjuje kot premalo stroge. Ukrepe kot ravno pravšnje tokrat opisuje 22 % anketirancev.
Ostali razlogi, ki jih anketiranci navajajo, so še, da ne spadajo v rizično skupino, da covid-19 ni nevarnejši od običajne gripe, da uporabljajo takšne ali drugačne pripravke za krepitev imunskega sistema, da je koronavirus izmišljotina farmacevtske industrije in pa, da bi iz različnih razlogov zaradi, ali ob cepljenju, zboleli.
Glede cepljenja skrbi samo vas novinarje. Ljudje bomo pač počakali na vrsto.