V sredo je bilo opravljenih 3.611 testov PCR in 20.368 hitrih testov. Potrjenih je bilo 666 okužb, kar pomeni, da je delež pozitivnih testov 18,4 odstotka. V primerjavi s torkom, ko je bilo potrjenih 764 novih primerov, je tokrat manj okužb, a je ob tem treba dodati, da je bilo v sredo opravljenih tudi manj testov PCR, saj so jih v torek opravili 3.788.
Tedenska primerjava pokaže, da gre za 30,6-odstotno rast. Prejšnjo sredo je bilo opravljenih 2.934 testov PCR in 20.260 hitrih testov. S testi PCR je bilo potrjenih 510 novih primerov okužb, kar pomeni, da je delež pozitivnih testov PCR znašal 17,4 odstotka.
Več kot 800 primerov je bilo nazadnje potrjenih 4. maja letos, natančneje 930.
Trenutno je po oceni NIJZ v Sloveniji 6.045 aktivnih primerov okužb.
V prihajajočem obdobju bo za odločanje o tem, kakšni ukrepi bodo veljali v državi, ključen podatek o številu covidnih bolnikov v bolnišnicah. Po zadnjih znanih podatkih za bolnišnice je hospitaliziranih 162 bolnikov s covidom-19, od tega 40 v intenzivni terapiji. V bolnišnice je bilo sprejetih 24 pacientov, trije so potrebovali zdravljenje v intenzivni terapiji. Osemnajst bolnikov so odpustili v domačo oskrbo. Tri osebe so za posledicami bolezni umrle.
Prejšnji četrtek je bilo v bolnišnicah 105 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 18 potrebovalo zdravljenje v intenzivni terapiji. V bolnišnico so sprejeli 29 bolnikov, v domačo nego so jih odpustili 12. Ena oseba je prejšnji četrtek umrla za posledicami covida-19.
Iz tega je razvidno, da se je število bolnikov v bolnišnicah v enem tednu povečalo za 54 odstotkov, število bolnikov v intenzivni negi pa za 122 odstotkov.
Skupno je za posledicami covida-19 od prvega pojava bolezni pri nas umrlo 4.453 oseb.
V dveh regijah situacija izrazito slabša kot drugje
Sedemdnevno povprečje novih primerov po podatkih Sledilnika trenutno znaša 495,7 (dan pred tem 473,4), štirinajstdnevna incidenca na sto tisoč prebivalcev pa 286,7 (dan pred tem 273,3). Sedemdnevno povprečje novih primerov na sto tisoč prebivalcev je trenutno najvišje v obalno-kraški regiji (44,8), sledita goriška (42,2) in osrednjeslovenska regija (23,1). Ostale regije so pod slovenskim povprečjem, ki je v torek znašalo 22,4.
Prognoza je slaba
Po najnovejši prognozi Instituta Jožef Stefan epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni. Podvojitveni čas se bo v septembru predvidoma močno skrajšal. "Četrti val bo zaradi velike kužnosti različice delta predvidoma tako obsežen, da se bo do pomladi okužil bolj ali manj vsak necepljeni. Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi bilo potrebno, da se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepijo in s tem zaščitijo pred hujšim potekom bolezni. Zaželena precepljenost odrasle populacije je nad 90 odstotkov," v prognozi piše Matjaž Leskovar.
S prvim odmerkom je bilo doslej v Sloveniji cepljenih 47,36 % oseb, z vsemi odmerki pa 43 % oseb.
Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,35, ocenjeno lokalno reprodukcijsko število je približno 1,25, medtem ko je bilo pred enim letom 1,14. Da bi epidemija začela upadati, bi se moralo reprodukcijsko število spustiti pod 1.
Vsi, ki so sedaj v bolnici zato, ker se niso hoteli cepit ste eni veliki butli, delate stroške državi, stroške …
nekaj kar nam vsi zamolčijo in mešajo meglo: https://politico.si/po-kostanj-v-zerjavico-primorsko-vprasanje/
Kje je zdaj profesor @MS,da nam razloži,zakaj take številke???