"Predlagam, da se zneske, s katerimi operira država, zaokroži na 10 centov, tiste večje pa lahko na večje vrednosti," je eden od predlogov na spletnem portalu Predlagam.vladi.si.
Predlagatelj ocenjuje, da bi lahko na ta način prihranili veliko časa in nepotrebnega manipuliranja s centi, kot je 0,3 cente pri spremembi cen naftnih derivatov. "Sprememba je tako mizerna, da stane ves postopek zamenjave cen, pa čeprav je avtomatiziran, več kolikor država zasluži ali državljani prihranijo," ocenjuje in predlaga, da se cena ne spremeni, če sprememba ni vsaj cent ali več.
Meni tudi, da bi lahko te spremembe uporabili kot pripravo na ukinitev kovancev za 1, 2 in mogoče še 5 centov, ker je "to samo balast v denarnicah, brez omembe vredne vrednosti denarja".
Na ministrstvu za finance, ki ga vodi Mateja Vraničar Erman, pojasnjujejo, da Slovenija skladno z evropsko uredbo iz leta 1998 izdaja kovance v evrih ali centih. "Slednja določa, da serija eurokovancev zajema osem apoenov v razponu od enega centa do dveh eurov," razlagajo pri ministrstvu.
Finska in Nizozemska zaokrožujeta
Dodajajo, da glede na veljavne evropske predpise eurokovanci zajemajo osem apoenov, ki se uporabljajo v državah članicah, ki so prevzele euro. "Znano je, da Nizozemska in Finska že vrsto let uporabljata pravilo zaokroževanja zneskov pri gotovinskih plačilih na 5 centov, vendar pa kovanci za 1 in 2 centa tudi pri njih niso bili v celoti umaknjeni iz obtoka," razlagajo pri ministrstvu.
O vprašanjih, povezanih z nadaljnjo izdajo eurokovancev za en in dva centa, je potekala tudi razprava v okviru Evropske unije. "Že leta 2012 sta Evropski parlament in Svet od pristojnih institucij zahtevala, da preučijo uporabo različnih apoenov eurokovancev in eurobankovcev na podlagi meril stroškov in podpore javnosti," pojasnjujejo pri ministrstvu. "Glavni elementi te razprave so bili visoki stroški proizvodnje in obdelave eurokovancev za en in dva centa glede na njuno nominalno vrednost, znatno zmanjšanje količine (velika izguba) teh kovancev v obtoku in manjša kupna moč teh dveh majhnih apoenov."
Razprava ni šla v smer ukinitve
Razprava pa se je osredotočala tudi na vprašanje inflacije oziroma zaznane inflacije, in sicer zaradi zaskrbljenosti v širši javnosti, da bi morebitni ukinitvi izdaje kovancev ter njunemu umiku iz obtoka lahko sledilo zvišanje maloprodajnih cen. "Takratna razprava se ni prevesila v korist umiku omenjenih dveh kovancev," pojasnjujejo pri ministrstvu. "Glede na to, da gre za dinamično aktivnost uporabe zakonitega plačilnega sredstva, se spremljanje učinkov na ravni Evropske unije nadaljuje, kar spremlja tudi ministrstvo za finance."
Spoštovani komentatorji kje je vaše spoštovanje do denarja?Če vam tako malo pomenijo ti kovanci večjih bankovcev niste vredni.
kaj je ta pameten, naj plačuje s kartico kot jaz. Ne bi rekel, da so oni kovanci ravno brezvredni, samo …
čimprej je potrebno ukinit te brezvredne kovance, ker ni v članku zaznati nobenega pametnega razloga za neukinitev. Cene pa popraviti …