Dejan Savić, predstavnik Greenpeacea v SlovenijiV zadnjem času se dogaja prava birokratska blokada investicijam v čiste vire energije.
"Lastniki, od katerih investitor – Alpe Adria energija (AAE) – ni imel soglasja, v celotni strukturi predstavljajo 0,2 odstotka. Zaradi tega stoji objekt, vreden 3,5 milijona evrov, in več kot stometrski žerjav. Le njegov premik stane od 50 tisoč do sto tisoč evrov. Take norije se lahko dogajajo samo v Sloveniji,” je ogorčen Danilo Suša iz Agrarne skupnosti (AS) Dolenja vas.
Poudarja, da so soglasje za vetrno elektrarno podali vsi člani AS. Toda na podlagi anonimke je ministrstvo za okolje in prostor (MOP) spremenjeno gradbeno dovoljenje razveljavilo, ker AAE ni imel soglasij vseh posamičnih lastnikov. Gre za dediče, ki so formalno lastniki, čeprav niso člani AS. Suša pravi, da so zdaj večinoma poiskali tudi te in da soglašajo z gradnjo.
Nagajanje konkurence?
Po mnenju Gorazda Trpina z ljubljanske pravne fakultete gre za nesorazmeren, pa tudi nezakonit ukrep MOP, saj je razveljavilo zaradi tehnične izboljšave spremenjeno gradbeno dovoljenje. Razveljavilo bi lahko kvečjemu gradbeno dovoljenje, a je rok zastaral. V AAE tudi zato ne verjamejo, da gre za naključje. Sumijo, da so v ozadju energetski lobiji, ki jim gre v nos uspeh družbe zasebnikov.
"MOP smo zaprosili, naj odločbo odpravi, a odgovora še nismo dobili, prav tako ne od predsednika vlade. Izvajalec Enercom nam je kot zadnji rok postavil četrtek, sicer bo pospravil gradbišče,” pravi Anton Korošec, direktor AAE, ki je že pred mesecem ustavila gradnjo. Če ne bodo dobili zelene luči, se bodo stroški, ki že zdaj znašajo okrog osem tisoč evrov na dan, povišali.