"Po dveh urah so se prebili šele čez šest členov, vseh pa je preko 50,“ je potek dogajanja na seji odbora opisal podpredsednik Planinske zveze Slovenije (PZS) Borut Peršolja. Koalicija je za zdaj brez večjih težav sprejemala amandmaje, a do za PZS spornih točk še niso prišli, pojasnjuje Peršolja.
"Kako bo z našimi predlogi, tako zaenkrat še ne morem reči, a naši predlogi v amandmajih niso bili upoštevani. Recimo planinstvo je določeno kot rekreativna dejavnost, čeprav je precej več kot to,“ je dejal Peršolja.
Pri tem je poudaril, da se mu očitki koalicije nevladnih organizacij niso zdeli povsem upravičeni, saj je vladna koalicija pripravila tako svoj predlog zakona kot tudi amandmaje k zakonu.
Vlada je 10. decembra lani pripravila nov predlog zakona o TNP, ki naj bi nadomestil 27 let star zakon. Kljub poskusom prejšnjih vlad nov zakon na tem področju še ni bil sprejet.
Župane moti slaba infrastruktura in počasnost postopkov
Minister za okolje in prostor Roko Žarnić pa je v okviru predsedovanja Slovenije Alpski konvenciji danes v Bohinju gostil tudi župane slovenskih alpskih občin. Ti so ga opozorili predvsem na slabe prometne povezave in počasno urejanje občinskih prostorskih načrtov.
Obstaja namreč skrb, da bo z reorganizacijo slovenskih železnic sistem v Alpah postal nerentabilen in ga bo država opustila. Minister je na srečanju obljubil, da bo najbolj ekološki način prometa v teh krajih ostal, hkrati pa se je zavzel za boljše avtobusne povezave in gradnjo večjih parkirišč zunaj neposredno zaščitenih območij.