"Tito je bil zaradi svojega glavnega vojaškega cilja pripravljen na kolaboracijo celo s Hitlerjevimi vojaškimi in civilnimi zastopniki v okupirani Jugoslaviji. Marca 1943, ko so ugibanja o izkrcanju zahodnih zaveznikov na Jadransko obalo dosegla vrhunec, je Tito Nemcem ponudil sporazum o sodelovanju," v najnovejši knjigi Tito: strogo zaupno trdita avtorja Zvonimir Despot in Pero Simić.
Tito zamenjal ženo
"Trditev, da sta bodisi Đilas bodisi Velebit zagotovila, da se Titova vojska ne bori proti Nemcem, ampak izključno proti četnikom, ter da so se bili pripravljeni zoperstaviti tudi Angležem, je popoln nesmisel," pa je dele knjige za Žurnal24 komentiral predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Janez Stanovnik, ki pa sicer knjige ni videl v celoti.
Iz knjige Tito: strogo zaupno, ki temelji na arhivskih dokumentihNi razlogov, da nemška vojska sproži vojaške operacije proti NOVJ, ki četnike smatra za svoje glavne sovražnike.
Pojasnil je, da se je dejansko v tem obdobju zgodila zamenjava vojaških ujetnikov – partizani so v Livnu ujeli nacističnega obveščevalca in ga zamenjali za tovarišico Herto, takratno Titovo soprogo, ki je potem s slovensko delegacijo na Avnoju prišla v Slovenijo.
Tito je želel osvoboditi predvsem svojo ženo Herto in Hebranga – zato sta bila v Zagreb poslana Đilas in Velebit. Izdejstvovala sta osvoboditev tovarišice Herte, Hebrang pa je bil v ustaških rokah, a ga ustaši takrat niso hoteli izročiti Nemcem, knjigo komentira Janez Stanovnik.