Razprava. “Revizija socializma in Titovega lika bo v prihodnosti po vsej verjetnosti doživela ponovitve. Ne gre za to, da smo v nekdanji Jugoslaviji živeli v sistemu, ki je bil priljubljen ali popularen, ampak za to, da je veljala neka enakopravnost, ki je v kapitalizmu zašla,” meni Marko Vidnjevič, antropolog in predavatelj na koprski fakulteti za humanistične študije, na kateri so včeraj organizirali razpravo o Titu in titoizmu.
Spremenil razmišljanje
Assange.
“Tudi WikiLeaks je sejalec neke ideje, saj je Assange z odkrivanjem diplomatskih depeš spremenil razmišljanje ljudi. Strah določenih ekonomij in sistemov pred posamezniki, ki zagovarjajo socialno enakopravnost, je tiha primerjava, ki jo lahko gledamo za nazaj,” poudari Vidnjevič.
Spomin na mladost
“Res je, da so starejši ljudje zaradi današnjih razmer, gospodarske krize in visoke brezposelnosti romantično zagledani v tiste čase, vendar je treba poudariti, da se vsak posameznik ob misli na mladost počuti dobro,” nostalgijo po socializmu komentira Vidnjevič. Sodi, da se je Tito v tistem času moral zgoditi, saj se je tako uprl buržoaziji in izkoriščanju kapitalistov.
“Če danes vlečemo vzporednice ne glede na generacijske razlike, lahko ugotovimo, da se bo prej ali slej zgodil Tito – na globalni ali pa na lokalni ravni.”
Totalitarni sistem?
Enačenje titoizma in totalitarizma, ki je pred kratkim prišlo iz ust zgodovinarja Jožeta Dežmana, po mnenju Vidnjeviča ni povsem na mestu. “Če gledamo z zgodovinskega stališča, lahko vsak družbeni sistem opredelimo kot totalitarni. Tudi demokracija je čas trajanja med anarhijami. Take nebuloze moramo ovreči.”