Do 1. avgusta se mora 714 zaposlenih v državni upravi, ki so 1. junija že izpolnjevali pogoje za upokojitev, odločiti, ali se bodo upokojili ali si našli zaposlitev v zasebnem sektorju.
Zaposleni se že odločajo
Zaposleni se že odločajo, pravijo na ministrstvu za pravosodje in javno upravo (MPJU), v teh dveh mesecih pa morajo tudi njihovi predstojniki odločiti, ali jih zaradi zagotavljanja nemotenega delovnega procesa še potrebujejo.
Zakon za uravnoteženje javnih financ (ZUJF) namreč določa, da pogodba o zaposlitvi preneha veljati tistemu javnemu uslužbencu, ki izpolni pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, razen če se s predstojnikom ne dogovori, da ga še potrebujejo. V tem primeru se morata dogovoriti tudi, kako dolgo bo zaposleni še delal.
V nasprotnem primeru mora predstojnik delavcu prvi delovni dan po izteku dveh mesecev od izpolnitve pogojev za starostno upokojitev predati dokončen sklep o prenehanju veljavnosti pogodbe o zaposlitvi. Javni uslužbenec, ki bi še želel delati, lahko sicer delo nadaljuje pri drugem delodajalcu.
Večina s pogoji je v policiji
Med javnimi uslužbenci, ki že izpolnjujejo pogoje za upokojitev, je 152 žensk in 562 moških. Največ, 357, jih je v policiji, 42 v vladnih službah, 47 na upravnih enotah in 77 na ministrstvu za finance.
Zakaj izjeme.Nihče ni nenadomestljiv.
Večina jih ni v policiji ampak na Generalni policijski upravi in Ministerstvu za notranje zadeve. Mesečno prejemajo čez 2000 evrov …
Zakon velja le za javne uslužbence, za funkcionarje pa ne! Tako bodo Rupel in vsi starci še naprej lahko delali, …