Heroin so našli v treh ločenih primerih, tihotapili pa so ga državljani Tanzanije, zoper katere je že odrejen pripor. Po ugotovitvah policistov gre za tranzitno pot heroina v Evropo.
Pse so poskušali zmesti s čilijem
Kot je na današnji novinarski konferenci na Brniku povedala direktorica Carinskega urada Ljubljana Barbara Gregorič, so cariniki 15., 17. in 22. oktobra pri pregledu prtljage potnikov, ki so na brniško letališče prek Frankfurta oziroma Züricha prileteli iz Nairobija, našli snov v koščkih, za katero se je kasneje izkazalo, da je heroin.
Potniki so heroin skušali pretihotapiti v kovčkih oziroma nahrbtniku z dvojno steno, v enem primeru pa so se preiskavi skušali izogniti tudi s premazom omota s čilijem, ki odvrača pse za odkrivanje prepovedanih substanc. Vendar so zaradi sumljivega, nervoznega vedenja potnikov cariniki vseeno podrobno pregledali prtljago.
Heroin izredno dobre kvalitete
Tako so 15. oktobra pri 40-letni državljanki Tanzanije odkrili tri kilograme, 17. oktobra pri 43-letnem državljanu Tanzanije pet kilogramov, 22. oktobra pa so pri 29-letnem državljanu Tanzanije našli tri kilograme heroina.
Kot je povedal vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Kranj Boštjan Lindav, gre za veliko odkritje na področju prepovedanih drog. Skupaj so zasegli skoraj 11 kilogramov heroina izredno dobre kvalitete. Cena enega kilograma heroina pa se na trgu giblje med 15 tisoč in 20 tisoč evri.
Prekinili pomembno žilo
"Gre za enega izmed krakov, ki so splošno znani za tranzit heroina z območja Afganistana in Pakistana preko vzhodnega dela Afrike v zahodno Evropo," je pojasnil Lindav in dodal, da so tako prekinili eno pomembnejših žil dovoda za prepovedane droge na območje Evrope. Tihotapljenje drog je tudi v tem primeru potekalo preko tako imenovanih mul, ko posamezniki prenašajo prepovedano drogo proti plačilu. Kranjska preiskovalna sodnica pa je zoper vse tri osumljence že odredila pripor.
Slovenija ni bila ciljna država
Kot na grobo ocenjuje Lindav, policisti in cariniki odkrijejo morda deset odstotkov droge, ki potuje preko Slovenije. Tudi v tem primeru po prvih podatkih ciljna država ni bila Slovenija, še vedno pa poteka mednarodna preiskava s preverjanjem in zbiranjem informacij.
Gregoričeva in Lindav sta prepričana, da je odkritje tihotapljenja drog rezultat dobrega sodelovanja med policijo in carino. "Ta odkritja so rezultat dobrega, učinkovitega dela in povod za nadaljnje ukrepanje v smislu ustreznega nadzora nad poskusi vnosa," je poudarila Gregoričeva.
Kdo je naredil Ricolo? ...Kitajci ?<br />neeeeeeeeeee
ops .. je šlo pomotoma prehitro naprej ... torej pri nas bi verjetno dobili 1 mesec pogojno. Škoda, ker jih …
Pri nas bodo verjetno dobili 1