"Ta teden smo začeli beležiti vse rezultate za hitre teste. Tehnično je to velik zalogaj, zato se od nedelje do danes še zbirajo podatki," je na današnji tiskovni konferenci pojasnila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager. "V sistem se zbirajo tudi podatki potrjenih primerov s hitrimi testi, tehnične rešitve bodo omogočale, da se bo to zbiralo na način, da ne bo podvajanj."
Prvič posebej zajeti podatki hitrih testov
Skupaj je bilo opravljenih 1716 testiranj, pozitivnih je bilo 1504 testov. Ob 5763 opravljenih PCR testih je bilo v ponedeljek potrjenih 1474 novih okužb. Opravili so tudi 1653 hitrih testov, od katerih so jih potrdili 30. "To je prvi dan, verjetno še ne prava referenca," je opozorila Čakš Jagerjeva.
Situacija v EU se umirja
Evropski center za nalezljive bolezni od začetka decembra ne obvešča več vsakodnevno o situacijah v državah, je pa po besedah Čakš Jagerjeve glavno sporočilo, da se situacija v državah EU umirja ali ostaja na istem nivoju, kot je bil predstavljen pretekli teden.
Delež okuženih med opravljenimi testi niha med 25 in 34 odstotki. "Do nedelje smo beležili samo PCR teste od zdaj naprej bomo sledili in analizirali tudi hitre teste, vključene v ta sistem," so opozorili pri NIJZ.
Sedemdnevna incidenca okužb na sto tisoč prebivalcev po regijah kaže, da je najslabše stanje v jugovzhodni, posavski in pomurski regiji.
Primerjava dnevno potrjenih primerov novih okužb med prebivalci in stanovalci DSO pa kaže, da število okuženih v DSO rahlo pada, kar je dober znak.
Incidenčna stopnja okužb na sto tisoč prebivalcev glede na spol in starostno strukturo kaže, da je največ obolelih v starostni skupini 85 in več let.
"Število aktivnih primerov, potrjenih v DSO po tej analitiki rahlo upada, kar je dobro, upajmo, da bo ta trend tako tudi ostal," je izpostavila Čakš Jagerjeva.
Izpostavljena populacija so tudi zdravstveni delavci. "Vidimo, da je drugi val prizadel veliko število zdravstvenih delavcev, predvsem žensk, ker je v teh številka zavzeto negovalno osebje," je poudarila Čakš Jagerjeva.
Podatki o umrlih kažejo, da so bile zelo prizadete pomurska, koroška in primorsko-notranjska regija, ki so visoko po številu umrlih na sto tisoč prebivalcev.
Tudi to je podatek in to dovolj zgovoren: https://www.facebook.com/106797707922347/videos/248932129909775