Takšna "pravna" sredstva zoper posvojitve v istospolne zveze ima v rokavu NSi

Foto: Saša Despot Matej Tonin Foto: Saša Despot Matej Tonin
V NSi so po odločbi ustavnega sodišča, da istospolnim parom dovoli poroko in možnost posvojitve otrok, napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da bodo nedavno sprejeti odločbi ustavnega sodišča in njenim posledicam nasprotovali. Ker strokovnjaki pravijo, da pravnih sredstev ni, nas je zanimalo, kakšnega asa skrivajo v rokavu.
Oglej si celoten članek

Po zakonu o ustavnem sodišču so namreč odločbe obvezne, nanje pa pravnega sredstva, torej pritožbe, ni. Vodja poslanske skupine NSi in nekdanji minister za delo Janez Cigler Kralj je v odzivu na odločbo izpostavil, da odločitev ustavnega sodišča ni bila enotna in spomnil na odklonilni ločeni mnenji ustavnih sodnikov Roka Svetliča in Klemna Jakliča in zaradi moči argumentacije omenjenih odklonilnih ločenih mnenj po njegovih besedah ustavno sodišče s skupno obrazložitvijo ne prepriča.

Pri tem je Cigler Kralj očitno pozabil, da je enako veljaven zakon, ki je bil sprejet z 46 glasovi poslancev kot tisti, ki je sprejet z vsemi 90 glasovi poslancev.

Pravna mreža za varstvo demokracije je opozorila, da ločena odklonilna mnenje "nikakor pa ne morejo služiti kot izgovor za neizvršitev odločb sodišča".

Parlament ima šest mesecev časa, da neustavnost odpravi, a je ustavno sodišče določilo, da do takrat velja, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb ne glede na spol in da lahko istospolna partnerja, ki živita v partnerski zvezi, skupaj posvojita otroka pod enakimi pogoji kot zakonca.

V parlamentu bo torej treba sprejeti zakon ki bo odpravil diskriminacijo istospolnih partnerjev, a na ta zakon referendum ni dovoljen. Minister za delo, družino in socialne zadeve Luka Mesec je dejal, da je že pripravljen. 

"Ker referendum na zakon, ki uzakonja odločbo ustavnega sodišča, ni mogoč, je naše najmočnejše pravno sredstvo v tem trenutku predvsem izražanje stališč v parlamentu in v nasprotovanju napovedani noveli družinskega zakonika," so nam na naše vprašanje, kakšna pravna sredstva bodo uporabili, odgovorili v NSi. Izražanje stališč v parlamentu pa seveda ni nobeno pravno sredstvo.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 24

  • 16:37 25. Julij 2022.

    Če oseba 1 in oseba2 po naravni poti (še) niti teoretično ne moreta imeti otrok, jima pač družba ne sme …

  • 15:18 25. Julij 2022.

    Katolibani naj najprej za svoje pedofile poskrbijo, da ne bodo modli več posiljevati otrok!

  • 12:20 25. Julij 2022.

    Najboljša ponudba ... Google je za vsa spletsna dela od doma plačal 638 do 957 dolarjev na dan. Moja mlajša …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.