"Po zadnjih razpoložljivih podatkih je član slovenskega gospodinjstva porabil v letu 2012 povprečno 3,5 kilograma kave (prave ali nadomestkov)," navajajo pri Statističnem uradu. "Poraba kave se letno povečuje; v letu 2000 smo je namreč porabili povprečno 3,1 kilograma na člana slovenskega gospodinjstva."
Dodajajo, da je bilo za kilogram pražene mlete kave treba v Sloveniji v letu 2015 odšteti v povprečju osem evrov, za skodelico črne kave pa v povprečju 1,2 evra.
Zaslužili predvsem gostinci
Od tedaj je cena kave zrasla, a veliko bolj se je povišala cena skodelice kave kot cena kilograma mlete kave. "Cena kave v obeh oblikah se je od leta 2003 zvišala, in sicer je kilogram pražene mlete kave dražji za 12,5 odstotkov, skodelica črne kave pa za 69,0 odstotkov," navajajo pri Sursu.
Po Statističnem poslovnem registru se je v letu 2014 s predelavo čaja in kave ukvarjalo 35 podjetij. "Na področju trgovine na debelo s kavo, čajem, kakavom in začimbami je v 2014 delovalo 64 podjetij," navajajo pri Sursu. "S kavo so seveda tesno povezane tudi kavarne; v letu 2014 je bilo 312 registriranih slaščičarn in kavarn, podjetij, ki se ukvarjajo s strežbo pijač, pa 3.474."
Podatke o kavi so pri Statističnem uradu zbrali pred dnevom kave, ki ga praznujemo 1. oktobra.
Ti podatki so zame tra-la-la. Spomnim se samo dejstva, da je kava koštala 90 SIT, ko smo dobili ta smrdljivi …
kolikor vem, nihče nikogar ne sili, da sedi v bufetu in srka tisto gnojnico, ki se ji baje reče kava, …
kg kave da nekje 160 kav, celo mislm da 162 pač prve dve zjutrav zliješ v korito, vsaj tako je …