Volilna udeležba je približno tretjino nižja od volilne udeležbe na referendumu o zakonu o vodah, na katerem je do enajstih glasovalo 15 odstotkov volivcev, končna udeležba pa je bila 46,5-odstotna.
Če bi se glasovanje danes odvilo podobno, bo danes glasovalno približno 525 tisoč oseb. Če bi se glasovi razporedili približno pol proti in pol za, to pomeni, da kvorum za veljavnost referenduma ne bo dosežen.
Da se zakon na referendumu zavrne, mora proti glasovati najmanj petina vseh volilnih upravičencev, kar je približno 339 tisoč oseb. Če je ta prag dosežen, mora seveda biti tudi več ljudi proti kot za. Pri volilni udeležbi, na katero kaže, bi bil kvorum dosežen, če bi proti glasovali skoraj dve tretjini vseh volivcev.
Najvišja volilna udeležba je bila danes do 11. ure v volilni enoti Novo mesto, in sicer 10,93-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Ljubljana - Bežigrad, in sicer 8,97-odstotna. Volilni okraj z najvišjo udeležbo je Škofja Loka 2 (13,64 %), z najnižjo pa Domžale 2 (6,67 %).
Pozor, poroča se le ena udeležba, imamo pa tri
Okrajne volilne komisije zaenkrat sporočajo zgolj podatke o volilni udeležbi na referendumu o noveli zakona o vladi. Po zaprtju volišč pa se bodo podatki o volilni udeležbi objavljali za vsak referendum posebej, so še sporočili z volilne komisije. Kot smo poročali, se volivec v volilni imenik podpiše za vsak referendum posebej, kar pomeni, da lahko na enem referendumu glasuje, na drugem pa ne.
dezurni@styria-media.si
refendumi bi morali biti obvezni za glasovat....mogoče tudi volitve...
kot kaže je tudi za takšne primere pomanjkliv info. sistem ... ne vem kaj počnejo PLAČANI mojstri na dvk in …