Višja obremenitev. Obremenitev delodajalca po izračunih Šosa znaša 41,6 odstotka.
Nadzor. Delo na črno se bo še povečalo.
Nerealno. Če bodo delali še upokojenci, brezposelni in tujci, bo to pol milijona ljudi.
Zakon. Če bo imelo podjetje na izbiro študenta računovodstva in upokojenko s 30 leti delovnih izkušenj v stroki, bo izbralo zadnjo, menijo v Študentski organizaciji Slovenije (Šos). V Zvezi društev upokojencev Slovenije pa pravijo, da naj se ne ogroža tistih, ki želijo dodatno delati, kar jim omogoča predlog zakona o malem delu.
Minister pa dvomi
Medtem ko so študenti s socialnimi partnerji včeraj razpravljali o slabostih predloga zakona, je minister za delo Ivan Svetlik že drugič v zadnjih tednih izrazil dvom v interese Šosa. “Buren odziv je predvsem s Šosa, za katerim do neke mere stojijo tisti, ki imajo danes neposredne koristi od koncesijskih dajatev, in seveda posredniki. Tu gre za materialni interes,” je za STA izjavil Svetlik.
“Medijska gonja proti študentskemu organiziranju je delo akterjev iz ozadja, saj si država ne želi močne civilne družbe,” je povedal Jernej Štromajer, predsednik Študentske organizacije Univerze v Ljubljani.
Jože Smole, Združenje delodajalcev SlovenijeS tem zakonom bi delodajalci izgubili še tisti zadnji del prožnega trga dela.
Na ulice še ne gredo
Protesti, ki naj bi bili odvisni tudi od rezultatov včerajšnje konference socialnih partnerjev, za zdaj še ne bo. “Toda tudi ulice niso izključene,” je povedal Aleksandar Spremo, predsednik Dijaške organizacije Slovenije. Po mnenju Darka Krajnca (SMS) se socialne pravice zmanjšujejo, ljudje pa so tiho. “Ker nismo veliki, nismo Francija,” pravi Krajnc. Poleg študentov, upokojencev, sindikatov in delodajalcev pa so včeraj o zakonu razpravljali tudi podmladki političnih strank.