V. d. odgovornega urednika Maga
Silvester Šurla je v sredo odgovoril na obtožbe iz javnega pisma nadzornikov Dela
Andrijane Starina Kosem in
Stojana Zdolška, da je v oddaji Vroči stol izrekel neresnične in zavajajoče
izjave. Šurla je pojasnil
"nekatere pritiske obeh nadzornikov", njuno pismo pa je označil kot
"polno sprenevedanja, neresnic in podtikanj". Nadzornika po njegovem mnenju nimata
nobenega novinarskega znanja ali izkušenj v medijih. Zaradi pritiskov, ki jih izvajata, pa ju Šurla
poziva, naj odstopita.
Šurla je najprej pojasnil, da se septembra ni sam napovedal pri predsednici nadzornega sveta
s pojasnilom, da piše članek o konkurenci. Zavrnil pa je tudi trditev nadzornikov, da mu v tej
zadevi niso postavljali vprašanj ali ga preverjali.
Po njegovem mnenju ne bi imelo nobenega smisla, če bi se glede vprašanja o konkurenci obrnil
na Starina-Kosmovo, saj ona na
"tem področju ni prav nobena strokovna avtoriteta". Kot je zapisal Šurla, pa naj bi
predsednica nadzornega sveta septembra zahtevala, naj za Mag napiše članek o tem, kako Pivovarna
Laško ne zlorablja monopola na slovenskem trgu pijač:
"Na uredništvo mi je Starina-Kosmova 26. septembra prek tedanjega predsednika uprave Dela
Danila Slivnika dostavila dokumente, ki sem jih pokazal v oddaji Vroči stol."
Ob prejemu obeh recenzij je bilo Šurli sporočeno, naj v primeru nejasnosti pokliče Starina-Kosmovo, pri kateri se je sicer oglasil 2. oktobra, "ne septembra, kot pišeta nadzornika". Starina-Kosmova naj bi mu tedaj v pogovoru dejala, da bi moral v članku, ki ga piše, slovenske avtorje recenzije prikazati kot neverodostojne, saj "naj bi jih po njenem podkupil Interbrew".
V članek pa bi moral Šurla vplesti tudi Boletov tekst Teptanje konkurence in konkurenčnosti, ki mu ga je nadzornica Dela "stiskala s svojega prenosnika". Kot piše Šurla, je Bole ta tekst napisal po naročilu Pivovarne Laško in naj bi bil odgovor na Mastenovo kolumno Po Plahutniku plahutnik.
Ko je Šurla tekst prebral, je ugotovil, da ga "nadzornica poskuša grdo zlorabiti". Septembra je namreč odstopil Andrej Plahutnik, v Delu pa je izšel članek, v katerem Zdolšek "hvali" odstopljenega direktorja. "Podoben članek bi moral očitno iziti tudi v Magu," meni Šurla.
Kot zadnje pa Šurla zavrača očitke nadzornikov, da naj bi se pritiskov "spomnil" šele po tem, ko je ugotovil, da bo objavljen javni razpis za odgovornega urednika. Z navajanjem datumov elektronske pošte med njim in predsednikom Delove uprave Petrom Puhanom Šurla argumentira, da je na pritiske pisno opozarjal vsaj teden dni pred tem. Puhan naj bi namreč že 20. novembra od Šurle zahteval, naj napiše demanti v zvezi z izjavami predsednika vlade Janeza Janše , ki je na dan glasovanja o zaupnici govoril o pritiskih na Mag. Šurla je Puhanu v odgovoru pojasnil, da sta se nadzornika na obeh pogovorih, opravljenih z njim, "poskušala vmešavati v uredniško politiko Maga".
Glede javnega razpisa za urednika Maga pa se zdi Šurli "zanimivo, da si nadzornika nekaj mesecev pred tem nista prizadevala, da bi javni razpis objavili tudi za urednika Dela". Sicer pa razpis Šurle ne moti in se bo nanj prijavil.
Po Šurlovem mnenju tukaj torej ne gre za vojno proti Pivovarni Laško, ampak za "boj" za svobodo tiska in novinarsko avtonomijo. "Sploh pa je izraz totalna vojna za sodoben pogled na medije povsem nesprejemljiv, saj bi to pomenilo totalno instrumentalizacijo Delovih edicij," je Šurla sklenil svoje javno pismo obema nadzornikoma Dela.