Subvencije za popularizacijo dela na domu?

Foto: Profimedia Delo na domu
Delodajalec mora o delu na domu obvestiti inšpektorje.
Oglej si celoten članek

"Predlagam, da se poišče načine, kako se bo spodbujalo podjetja, da svojim zaposlenim na delovnih mestih, kjer je to mogoče, in v obsegu, ki ga delo dopušča, omogočijo delo na domu," piše predlagatelj na spletnem portalu predlagam.vladi.si. "Prav tako naj se tudi zaposlenim v javni upravi na delovnih mestih, ki to dopuščajo in v obsegu, ki ga delo dopušča, omogoči delo na domu."

Ob tem navaja prednosti, ki jih takšno delo prinaša, in sicer v znižanju stroškov za podjetje in državo, ki mora plačevati prevoz na delo. "Poleg tega bi delo na domu zmanjšalo gnečo v prometu in izpuste ogljika v ozračje s strani prometa," piše predlagatelj.

Slovenija Strupov ne delajte doma

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Ksenija Klampfer, se strinjajo, da je potrebna nadaljnja aktivnost pri "promociji" oz. "popularizaciji" tovrstnih razmerij za uporabo tega inštituta v praksi, "tudi z morebitnimi subvencijami, kar pa je seveda odvisno od finančnih možnosti"

Delodajalec mora obvestiti inšpekcijo za delo

Obenem razlagajo, da je bistvena značilnost pri tej obliki zaposlitve ta, da delavec opravlja delo na svojem delu ali v prostorih po svoji izbiri, ki so izven prostora delodajalca. "Za delo na domu se šteje tudi delo na daljavo, ki ga delavec opravlja z uporabo informacijske tehnologije," razlagajo pri ministrstvu. "Zanj mora biti podano ustrezno soglasje volj delodajalca in delavca, ki se izrazi v sklenitvi posebne pogodbe o zaposlitvi za delo na domu."

Foto: Profimedia Delo na domu

Zakon o delovnih razmerjih namreč določa, se se s pogodbo o zaposlitvi med delodajalcem in delavcem uredijo pravice, obveznosti in pogoji, ki so odvisni od narave dela na domu. Izrecno je določeno, da ima delavec pravico do nadomestila za uporabo svojih sredstev pri delu na domu, pri čemer se višina nadomestila določi s pogodbo o zaposlitvi.

Opozarjajo, da je delodajalec dolžan zagotavljati varne pogoje dela na domu. "O nameravanem organiziranju dela na domu je dolžan, pred začetkom dela delavca, obvestiti inšpekcijo za delo," poudarjajo pri ministrstvu. "Inšpektor za delo delodajalcu prepove organiziranje ali opravljanje dela na domu, če je delo na domu škodljivo oziroma če obstaja nevarnost, da postane škodljivo za delavce, ki delajo na domu, ali za življenjsko in delovno okolje, kjer se delo opravlja, ter v primerih, ko gre za dela, ki se ne smejo opravljati kot delo na domu, kar tako določa zakon ali drug predpis."

Delo na domu dogovorjeno v pogodbi

Delavec, ki opravlja delo na svojem domu ali v prostorih po svoji izbiri v dogovoru z delodajalcem, ima enake pravice kot delavec, ki dela v delovnih prostorih delodajalca, vključno s pravico do sodelovanja pri upravljanju in sindikalnega organiziranja. "Leta 2007 je bila opravljena analiza pravne ureditve fleksibilnih oblik zaposlovanja v luči evropskega socialnega modela prožne varnosti, ki je pokazala, da ni večjih težav v zvezi z veljavno pravno ureditvijo dela na domu, ki se opravlja na podlagi sklenjene pogodbe o zaposlitvi, da pa v okviru formalnega delovnega razmerja te oblike dela ni zelo veliko," še razlagajo pri ministrstvu za delo. "Dana je bila pobuda, da bi bilo primerno predvideti bolj prožne možnosti za začasno opravljanje dela na domu ali za kombiniranje 'klasičnega' opravljanja dela v prostorih delodajalca z delom na domu. Upoštevaje navedeno se je ob sistemski spremembi zakona (ZDR-1) v smislu jasnejše ureditve in zaradi motiviranja širših možnosti uporabe kombinacij dela na domu z uporabo informacijske tehnologije, izrecno določila možnost, da se s pogodbo o zaposlitvi delodajalec in delavec dogovorita, da bo delavec opravljal delo na domu le del delovnega časa delodajalca (za posamezen dan v tednu ali nekaj ur)."

Zaposlitev Ideje za delo od doma

V državni upravi na domu dela 122 javnih uslužbencev

Pri Ministrstvu za javno upravo, ki ga vodi Rudi Medved, pravijo, da upoštevaje določbe zakona o delovnih razmerijih vsak organ lahko sprejme splošni akt, ki podrobneje ureja opravljanje dela na domu. razlagajo pri ministrstvu. "Pri odločitvi za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za opravljanje dela na domu je torej treba, kot že rečeno, upoštevati naravo dejavnosti in možnosti opravljanja dela na domu, presoja o obsegu opravljanja dela na domu pa je glede na naravo upravnih storitev in pristojnosti posameznih organov državne uprave v pristojnosti predstojnikov."

Foto: Profimedia Delo na domu

V okviru pristojnosti Ministrstva za javno upravo pojasnjujejo še, da je bila v mesecu aprilu 2019 izvedena Analiza o ureditvi dela na domu v organih državne uprave, na podlagi katere je bilo med drugim ugotovljeno, da ima trenutno v državni upravi (ministrstvih in vladnih službah) sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za delo na domu 122 javnih uslužbencev.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 03:01 7. Junij 2019.

    Bistvo članka je... zakaj potni stroški, če lahko SPIM in NIČ NE DELAM tudi doma :)

  • vec
    16:41 4. Junij 2019.

    tole bo pa ludnica, zdej bodo povečal zaposlenost v JU ker tjko noben ne bo vedu za nobenga kje dela …

  • mph
    15:55 4. Junij 2019.

    Zakaj pa specifično v javnem sektorju? Kjer je možno normirati delo, bi verjetno bilo dobro za vse. Izven tega pa …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.