Študentsko delo: padajo rekordi

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
"Vsa dela, ki so plačana pod to urno postavko, težko oddamo."
Oglej si celoten članek

Čez poletje pri ponudbi študentskih del prevladujejo dela v prodaji in delo s strankami, strokovna dela z različnih področij kot so računalništvo in programiranje, elektrotehnična dela, projektiranje, prevajanje, digitalni marketing, ter dela v gostinstvu in turizmu, pa seveda fizična dela, na primer inventura, pakiranje ter deklariranje. Tako so za Žurnal24.si pojasnili na e-Študentskem servisu, kjer opažajo zanimiv trend dogajanja na trgu študentskega dela ...

"Razpon urnih postavk je velik. »Od minimalne urne postavke, ki znaša 6,17 evra na uro bruto oziroma 5,21 evra na uro neto do najvišjih postavk, ki segajo tudi nad 15 evrov na uro bruto. Trenutna povprečna urna postavka znaša 7,3 evra na uro bruto (6,17 evra na uro neto) in vsa dela, ki so plačana pod to urno postavko težko oddamo," so nam pojasnili.

Najbolj plačana dvajset evrov na uro

Najbolje plačana dela so po njihovih navedbah tista, ki zahtevajo določeno znanje, kot sta denimo poučevanje in inštruiranje od 10,8 evra bruto dalje, vaditelji ali trenerji plavanja, ki so plačani od 11 evrov bruto dalje, računalništvo in programiranje, ki je plačano od enajst evrov bruto dalje, in fizično težke selitve od 9,4 evra bruto dalje. Nekaj primerov odlično plačanih študentskih del najdete tudi v spodnji tabeli.

"Manj zaželena dela so dela, ki so plačana po minimalni urni postavki, se pravi 6,17 evra na uro bruto, oziroma 5,21 evra na uro neto. Takih je trenutno okrog 18 odstotkov, in pa delo v gostinstvu," dodajajo na e-Študentskem servisu.

Rekordna ponudba del

Trenutno ne e-Študentskem servisu beležijo rekordno ponudbo del, objavljenih imajo več kot 5.400 del.

Ponudba del pa presega povpraševanje s strani dijakov in študentov. Generacije študentov so veliko manjše, jih je za tretjino manj kot pred 10 leti, poleg tega sta urejeni šolska in visokošolska zakonodaja, zato ni več fiktivnih študentov in vpisovanj zaradi statusa.

e-Študentski servis

"Študenti imajo zaradi bolonjskega sistema študija manj časa za delo. Ta vrzel se odraža pri iskanju kandidatov za nekatera dela, predvsem strežba in prodaja. Delodajalci pa imajo še posebej velike stiske pri deficitarnih poklicih. Zato danes izbirajo mladi, ne več delodajalec," dodajajo.

Foto: Saša Despot šudentski servis Opažajo še, da se mladi vedno bolj odločajo za strokovna dela v smeri šolanja, ki prinašajo izkušnje, kompetence in vodijo do morebitne redne zaposlitve.

Podjetja imajo težave z iskanjem kadrov

"Danes je študentsko delo bistveno drugačno kot pred 10 in več leti. In nekatere spremembe zagotovo vplivajo na to, da je danes težje dobiti študente," pojasnjujejo pri e-študentskem servisu.

Eden od razlogov je veliko število oglasov: "Med delodajalci vlada velika konkurenca za pridobivanje kandidatov za delo, tako pri rednih zaposlitvah kot pri študentskem delu."

 

Študentsko delo pa se je tudi bistveno podražilo in oprispevčilo (ZUJF-C): "Primer za študenta, ki je leta 2004 opravljal študentsko delo in je za delo prejel 100 evrov honorarja, je delodajalec plačal 114 evrov. Danes plača 167,06 evra."

"Študentje in dijaki še vedno želijo delati, vendar jih je manj in imajo več študijskih obveznosti in prisotnosti, posledično delodajalci težje najdejo primerne kandidate," so sklenili.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 09:34 7. Julij 2022.

    vse je možno samo normlanega državljana zaposlit pa ne.. namest da tuki bluzite, pejte malo pogledat stran zavoda za zaposlovanje. …

  • 09:25 7. Julij 2022.

    Študentsko delo je izkoriščanje poceni delovne sile. Če podjetje ne dobi študenta za delo, naj dvigne urno postavko, a ne!? …

  • 07:46 7. Julij 2022.

    pismo, naj jih začnejo z vrtcev pobirat... za "prodajo telekomunikacijsjkih storitev" bodo dobri, tam itak noben ne zna nič.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.