Dijakom in študentom se po zakonu, ki ga predlaga ministrstvo za delo, obetajo 15,5 odstotka nižji prihodki od dela prek študentske napotnice. V zameno pa bodo dobili pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc, ki je sodeloval pri pripravi predloga, pravi, da so "predlagali nekoliko drugačno rešitev plačevanja prispevkov, a je ministrstvo zaradi sistemske ureditve vseh oblik dela vztrajalo pri predlagani".
Predlog zakona, ki bo en mesec v javni razpravi, predvideva tudi omejitve pri obsegu dela, ki so odvisne od števila zaposlenih v podjetju, in minimalno urno postavko 4,50 evra bruto oziroma 3,80 evra neto. Po besedah ministrice Anje Kopač Mrak želijo s tem obenem preprečiti, da bi bilo študentsko delo še naprej nelojalna konkurenca rednemu zaposlovanju mladih. Na gospodarski zbornici (GZS) pa so prepričani, da to ne bo prineslo več rednega zaposlovanja. "Ne glede na višji strošek študentskega dela se bodo delodjalaci zanj odločali zaradi večje fleksibilnosti," pravi Tanja Čerin z GZS.
V predlaganem zakonu izredno podpiram uvedbo sistema beleženja delovnih izkušenj, kar bo marsikateremu študentu kasneje olajšalo prehod na trg dela …
Ampak po zakonu o delovnih razmerjih podjetje ne more imeti študenta na delovnem mestu, ki ima vse lastnosti sistematiziranega delovnega …
Ta bo težka, da se omeji študentsko delo na stroko...večina študentskega dela je v gostinstvu, trgovinah, administrativna dela, fizična dela...