Raziskavo, v kateri je predavatelj na ljubljanski FDV in podpredsednik SD
Igor Lukšič od študentov zahteval, naj v času volitev spremljajo maše in
pripravijo poročilo o morebitni politični dejavnosti duhovnikov med obredi, izvaja 350 rednih in
izrednih študentov prvega letnika fakultete za družbene vede.
"Študentje morajo nalogo dokončati do 31. oktobra," je dejal Lukšič, ki je izrazil
začudenje nad tem, da je raziskava dvignila toliko prahu.
"Nimam se namena opravičiti niti odstopiti od katere svoje funkcije, ker za to ne vidim nobenih
razlogov," je še dodal. Na raziskavo se je že drugič odzvala Slovenska demokratska mladina, ki
je prepričana, da bi univerza in SD morali Lukšiča pozvati k odgovornemu ravnanju.
Cerkev Lukšiču služi kot poligon
Lukšič naj se opredeli glede prioritet
Poročilo, ki ga študentje oddajo, vsebuje samo imena študentov, tako da je nadzor ali možnost ugotavljanja o tem, kdo je kje kaj govoril, izključena, še dodaja Lukšič. Oblak te izjave zavrača, saj naj bi v navodilih jasno pisalo, da je stvar raziskovanja tudi mesto dogodka. "Verjamemo, da bodo tako vodstvo fakultete kot tudi predsednik SD Borut Pahor Lukšičevo dejanje odločno obsodili in ga pozvali k odgovornemu ravnanju," je dejal Oblak. "Glede na to, da je Lukšič javna osebnost, čigar namen je tudi krojiti prihodnjo politiko, je zadnji čas, da se javno opredeli, kaj je njegova prioriteta; usmerjati študente k avtonomnemu in samostojnemu razmišljanju ali pa načrtno slediti strankarskim vrednotam in polpretekli zgodovinski praksi," je še dodal.
''Stvar nima veze s podmladki''
Lukšič je ob tem povedal, da ta stvar nima nobene povezave s podmladki, zato ne ve, zakaj se SDM vmešava. "To poskušajo peljati naprej v nedogled, vendar pri tem nisem več pravi sogovornik," še dodaja.
V največji vladni stranki SDS Lukšiču očitajo omejevanje verske svobode in izrabo študentov v politične namene. Tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje meni, da je Lukšičevo početje zakonsko sporno in da metode raziskovanja spominjajo na pretekli totalitarni komunistični sistem. Pravnik Rajko Pirnat pa pravi, da bi se moral Lukšič kot politik izogibati raziskavi, ki lahko vodi do uporabe v politične namene. Ob tem dodaja, da raziskava niti ne bi bila tako sporna, če bi se študentje udeleževali mašnih obredov na lastno pobudo.