"Študentka, ki dela za nas, me je prosila, če ji lahko dam potrdilo za finančno upravo, da se je vozila na delo," nam je povedal podjetnik, ki se sprašuje, ali bi moral študentom plačevati še potne stroške oziroma kaj bo študentka s tem potrdilom.
Študenti za razliko od zaposlenih nimajo pravice do povračila stroškov prevoza, so pa upravičeni, da te stroške uveljavljajo pri dohodnini.
To olajšavo je po podatkih finančne uprave za leto 2021 uveljavljalo 41.427 dijakov oziroma študentov, kar ni niti 46 odstotkov vseh, ki so opravljali študentsko delo.
"Dejanske stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem začasnega ali občasnega dela dijakov in študentov na podlagi napotnice pooblaščenega študentskega servisa ali agencije, ki opravlja dejavnost posredovanja del, je po podatkih za odmerno leto 2021, uveljavljalo 41.427 dijakov oz. študentov, ki so imeli dohodke iz naslova 1211 – Dohodki dijakov in študentov, upravičenih do posebne olajšave in 1212 Dohodki dijakov in študentov, ki niso upravičeni do posebne olajšave," so nam pojasnili na finančni upravi.
Povprečna olajšava oziroma znižanje davčne osnove iz naslova uveljavljanja dejanskih stroškov je znašala 362 evrov. Koliko se je to študentu poznalo, je odvisno od tega, v kateri dohodninski razred se je uvrstil na podlagi svojih prihodkov. Če je bil v razredu s 16-odstotno obdavčitvijo, je prihranil 58 evrov, če v razredu s 26-odstotno obdavčitvijo, pa 94 evrov.
Da se davčna osnova (to je znesek, od katerega se odmeri davek) lahko zniža za dejanske stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem dela ali storitve, določa 41. člen zakona o dohodnini. Velja sicer za dohodke iz drugega pogodbenega razmerja, a v to kategorijo spada tudi študentsko delo.
Vložiti je treba zahtevek
A študent mora vložiti zahtevek in predložiti dokazila. Prvi pogoj je, da je od kraja opravljanja dela oddaljen več kot kilometer, potem pa mora predložiti še potrdilo delodajalca o kraju opravljanja dela ter poročilo o prisotnosti na delu. V primeru uporabe javnega prevoza mora preložiti vozovnico, v primeru uporabe lastnega vozila pa izjavo, da ga je uporabljal in podatek o številu kilometrov med bivališčem in krajem opravljanja dela. V tem primeru se prizna strošek 21 centov na kilometer (do julija 2022 je bil znesek 18 centov).
Če si se nekdo dvakrat na teden vozil 25 kilometrov daleč na delo in to delo opravljal pol leta, bi si lahko davčno osnovo znižal za 546 evrov.
Koliko zahtevkov za znižanje davčne osnove so zavrnili, ker niso vsebovali ustreznih dokazil, na finančni upravi ne vedo, saj ne vodijo statističnih podatkov o številu zavrnjenih zahtevkov za zmanjšanje davčne osnove od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja zaradi uveljavljanja dejanskih stroškov, razlogi za zavrnitev zahtevkov pa izhajajo iz neizpolnjevanja pogojev/dokazil, ki jih določa Uredba višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov.
Če študent želi, da se mu olajšava zaradi stroškov prevoza upošteva že pri informativnem izračunu dohodnine, mora po pošti (navadno do 5. februarja) ali prek eDavkov (navadno do 20. februarja) oddati dokument Doh-DejStr: Zahtevek za zmanjšanje davčne osnove od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja zaradi uveljavljanja dejanskih stroškov pri informativnem izračunu dohodnine. Stroške je (tako kot olajšavo za vzdrževane družinske člane) mogoče uveljavljati tudi z ugovorom na informativni izračun dohodnine.
dezurni@styria-media.si
ja no tolk o famoznih študentskih servisih. ker nimajo sami nič koristi, jih ne briga. da bi pa napotenemu na …