Stres: "Danes Rožmanu priznavamo tisočletno naravno pravico"

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Pokojni škof Gregorij Rožman je bil pastir, ki mu je šlo za življenje vsakega človeka, tudi če se ni strinjal z njegovim prepričanjem, je v pridigi na mašni slovesnosti ob pokopu škofa Rožmana ocenil ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Po njegovih besedah Rožman iz svoje dobrote in pripravljenosti pomagati nikogar ni izključeval.
Oglej si celoten članek

Verniki se od škofa Gregorija Rožmana poslavljajo v do zadnjega kotička polni ljubljanski stolnici. Po nekaterih ocenah se jih je zbralo okoli 2000.

"Čeprav je škof Rožman vdano sprejemal usodo begunca, ki umre na tujih tleh, veje iz njegovih besed tiha želja po vrnitvi domov," je v pridigi ocenil nadškof Anton Stres. Biti pokopan v domovini med svojimi je po njegovih besedah "naravna pravica, poznana že pred tisočletji, danes pa jo škofu Rožmanu s spoštovanjem priznavamo in izpolnjujemo". Kot je poudaril Stres, je pokojni Rožman na to čakal več kot pol stoletja v tujini.

"Potrebujemo spravo in medsebojno spoštovanje"

"Veliko stvari se je moralo v teh desetletjih zgoditi in spremeniti v naši domovini, da je to postalo mogoče," je dodal Stres. Zato je izrekel priznanje in se zahvalil vsem ljudem s področja zgodovinopisja, sodstva in politike, ki so "s svojim pogumom in privrženostjo resnici, pravici in narodni spravi današnji dogodek omogočili".

"Vsi, ki želimo našemu narodu in državi dobro, se vrnitve Rožmana veselimo," pravi Stres, ki je prepričan, da se "svoje vrnitve v domovino veseli tudi pokojni škof Rožman". Ne zaradi "sebe, ker tega na onem svetu več ne potrebuje, ampak zaradi nas, ker to potrebujemo mi. Potrebujemo spravo, medsebojno spoštovanje v naših različnostih in tesno sodelovanje", je dejal Stres.

"Vsak narod in vsaka človeška skupnost to potrebuje, toda v trenutku, ki ga živimo, to potrebo še posebej čutimo," ugotavlja nadškof Stres, ki si želi, da bi bil pokop pokojnega Rožmana tako sprejet.

"Še tisoče jih čaka"

Seveda pa je po njegovih ocenah današnje dejanje kljub vsej pomembnosti le eno dejanje v verigi dejanj, ki so bila in še bodo potrebna, da "se bodo k nam povrnile edinost, sreča, sprava". Kot je spomnil, ne moremo spregledati, da na tisoče žrtev vojne in revolucije še čaka na pokop in poslednje prebivališče, ki bo "v skladu z neodtujljivim dostojanstvom sleherne osebe"Prav tako je prepričan, da bo treba še veliko duhovnih naporov in resnicoljubnosti, da bo podoba pokojnega Rožmana "ki jo bomo nosili v svoji zgodovinski zavesti, bolj ustrezala resnici".

"Najgloblje namere pokojnega škofa Rožmana na poseben način razodevajo njegova številna posredovanja za zapornike, internirance in obsojene na smrt ne glede na njihovo svetovnonazorsko prepričanje," je v pridigi še poudaril nadškof Stres.

Politiki prišli brez povabila

Rožmana bodo pokopali v kapeli ljubljanske stolnice. Pri osrednji maši, ki jo vodi Stres, sodeluje okoli 200 duhovnikov in skoraj vsi slovenski škofje.

Politiki na slovesnost niso bili vabljeni, a so se je nekateri udeležili. Že pri dopoldanski maši je bil prisoten evropski poslanec Milan Zver, pri maši, ki še poteka, pa je bilo med drugim opaziti tudi predsednico NSi Ljudmilo Novak in poslanca SLS Jakoba Presečnika.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 11:14 14. April 2013.

    Škof Rožman - upam, da je pekel v Slovenski zemlji veliko bolj vroč od tistega s katerega si prišel.

  • mph
    00:40 14. April 2013.

    Če bi jih bilo, ne bi bilo več danes ne "nas" ne "vas", ker bi vaši nacistični gospodarji odstranili to …

  • 21:32 13. April 2013.

    Škof Rožman počivaj v božjem miru. Škoda da v tedanjem času ni bilo več tvojih somišljenikov.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.